בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני – מה עדיף?

מאת:

תחום דיני המשפחה אינו עוסק בסכסוך אזרחי 'רגיל' אלא בתחום האינטימי, האישי והרגיש ביותר של האדם. בעוד שבימים עברו ענייני משפחה נדונו בבית המשפט המחוזי, כיום נדונים ענייני משפחה בבית המשפט לענייני משפחה, שהוקם מכוח חוק בשנת 1995, ומטרתו לספק מענה למורכבות ולרגישות הנלווית לסוגיות המשפטיות ה'יבשות'.

אי לכך, דיונים בבית המשפט לענייני משפחה אינם מתקיימים על פי הכללים הפרוצדורליים ה'רגילים', ובית המשפט מתגמש לא אחת בכללים אלו בכדי להגיע לתוצאה צודקת. כמו כן בית המשפט אינו פוסק תמיד על פי החוק היבש, ולא אחת הוא לקוח בחשבון כיצד ישפיע פסק דינו על כלל בני המשפחה, ובעיקר על האישה ועל הילדים, אשר הם, עדיין, הצד החלש במשפחה (אם כי ישנם מקרים שבהם הגבר הוא הצד החלש במשפחה, וגם בנסיבות כאלו בית המשפט לענייני משפחה מתחשב).

ענייני נישואין, גירושין, מזונות אישה ומזונות ילדים מצויים אמנם בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני (או בית הדין הדתי של עדה זו או אחרת), ועם זאת, ישנם מקרים מיוחדים שבהם עניינים אלו מגיעים לדיון בבית המשפט לענייני משפחה (לדוגמא כאשר הצדדים הינם חסרי –דת, או כאשר בית המשפט לענייני משפחה דן בנושאי גירושין ונישואין, בדרך אגב, בסמכות נגררת לדיון, בנושאי רכוש לדוגמא). בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון בכל עניין משפטי הקשור למשפחה שאינו בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני, לדוגמא, בעניין הרכוש. בנושאים אלו, לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני סמכות מקבילה.

סמכותם המקבילה של בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה, לדון בנושאים כגון חלוקת הרכוש בין בני הזוג או סוגיית המשמורת על הילדים, מייצרת בין בני הזוג את מה שנהוג לכנות 'מירוץ סמכויות', במסגרתו, כל אחד מן הצדדים מנסה ליצור 'מחטף', כך שהערכאה המועדפת עליו (בית הדין הרבני מועדף לרוב על הגברים ובית המשפט לענייני משפחה – על נשים) תדון בנושא.

עורך דין המתמחה בגירושין יוכל לסייע לצד המעוניין, לנווט את הדיון לערכאה אשר תיטיב עימו ביותר, לפי נסיבות המקרה (שכן לא תמיד בית הדין לענייני משפחה מיטיב עם האישה ולא תמיד בית הדין הרבני מיטיב עם הבעל), מתוך הכרות עם הפסיקה הענפה אשר דנה ב"מירוץ הסמכויות", ומתוך הכרות עם היתרונות והחסרונות לכל צד בכל ערכאה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור