חובת הורה במקרה של קטין המסרב לפגוש את הגרוש/ה

מאת:

אל ביהמ"ש לענייני משפחה הוגשה בקשת אבא לקביעת הסדרי התראות זמניים עם בנו הקטין (בן 12.5) לאור העובדה שבנו ניתק קשר עימו משך יותר מחצי שנה (תמ"ש 20386-05-16). לטענת האב, הנתק נוצר בשל פעולות הסתה שנוקטת גרושתו, אם הקטין, שאינה מעוניינת בקשר זה.

האם מנגד, טענה כי היא נוקטת במאמצים רבים לשיקום הקשר בין האב ובין הקטין, אלא שעם זאת, יש להתחשב לטענתה, ברצון הקטין ואין לכפות עליו קשר עם אביו.

ביהמ"ש קבע, כי חובתו של הורה משמורן, להבטיח קשר רצוף ושוטף בין הקטין שנמצא במשמורתו ובין ההורה השני, ומחובתו להפריד בין רצונותיו שלו ובין טובת הקטין. מקום שבו המפתח לחידוש הקשר בין האב לקטין, נעוץ בעידוד האם ובברכתה, חלה עליה חובה אקטיבית לקרב את ילדיו להורה האחר, אף אם ההורים נפרדו.

העיקרון המנחה בפסק דין זה, הינו טובת הילד בהתפתחותו החברתית, הרגשית והרוחנית. ניתוק הילד מההורה האחר, עלול לפגוע בקטין ובהתפתחותו הרגשית, עלול ליצור בעתיד 'חסך' משמעותי, שלו השלכות גדולות על חייו בחיי הזוגיות והחברה, לרבות כשירותו לשמש כהורה בעצמו בעתיד.

ביהמ"ש הבהיר להורה המשמורן, כי לא תמיד יודע הילד מהי טובתו, וכשם שילד המבקש לסכן את עצמו, מחובתו של ההורה להפריש אותו מסיכון זה, כך גם במקרה זה, כשילד אינו רוצה בקשר עם מי מהוריו ללא הצדקה מספקת, הרי שטובת הילד מחייבת את ההורה האחר לאכוף על הילד, להיות בקשר ולנהוג בדרך ארץ עם ההורה האחר.

בסופו של דבר, פסק ביהמ"ש כי על האם לפעול ברוח פסק הדין, להימנע מלהסית את בנה כנגד האב ולפעול אקטיבית לשיקום ועידוד הקשר שבין האב ובין הקטין. ככל שהמצב יימשך והקטין לא יופיע למפגשים עם האב, ישקול ביהמ"ש להשית על האם סנקציות, כגון: איסור יציאה מן הארץ, שלילת רישיון נהיגה, איסור שימוש בכרטיסי אשראי והמחאות, מאסר ועוד.

התביעה התקבלה והאם חוייבה בהוצאות האב בסך של 7,500 ₪

משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן