משמורת ילדים קטינים

מאת:

מה דינה של משמורת על ילדים קטינים, אשר התגוררו במקום מסוים בארץ ולאחר הגירושין האם עברה מקום מגורים ורוצה משמורת על הילדים הקטינים במקום החדש?

ומקרה שהיה כך היה:

בני זוג אשר נישאו זה לזה בשנת 2003 כדת משה וישראל, הביאו לעולם שני ילדים משותפים אשר נולדו להם בשנים 2003 ו- 2007. בני הזוג התגוררו עם שני ילדיהם באזור השרון, אולם עם השנים החליטו לעבור להתגורר באזור הצפון.

עם השנים עלו יחסי בני הזוג על שירטון והם החליטו להתגרש.

האישה ביקשה לשוב ולהתגורר בשרון, כבעבר, כאשר הילדים הקטינים יהיו במשמורתה הבלעדית. האב התנגד וביקש לשמר משמרות משותפת עם האם על הילדים.

התיק הובא לדיון בבית המשפט לענייני משפחה בטבריה ונידון בפני כבוד השופט אסף גזורי (תמ"ש 12148-04-10 ס.ג. נ' ע.ג.).

בהחלטתו ציין כב' השופט, כי הוא נזקק לעזרתה של עובדת סוציאלית והכנת תסקיר מטעמה בדבר הסדר חלוקת הזמן ההורי בין הצדדים. כמו כן, התבקש על ידי כבוד השופט כי עובדת סוציאלית אף תכין לו סדרי דין והכנת תסקירים והמלצות לעניין המשמורת והמעבר לשרון. במהלך הדיון אף הוזמנה העובדת הסוציאלית.

כבוד השופט בהחלטתו קבע כי בבסיס ההחלטה יש ללכת על פי טובת הילד, כאשר הסדר של משמורת משותפת מחייב גמישות מחשבתית, פיזית , טכנית ומעשית של שני ההורים. לדברי כבוד השופט, ילדים זקוקים ליציבות ועל כך אין חולק, ככל שפחותים המשברים והשינויים בחייהם של קטינים, כך ייטב להם. מעבר מגורים מהווה שינוי דרמטי בחיי הילדים. גירושין ופרידות הורים מהווים שינוי חמור וקריטי עוד יותר מבחינת התפתחותם ואבדן קשר עם ההורה בשל ריחוק גיאוגרפי עלול להיתפס כמשבר חמור נוסף.

במקרה דנן, ציין כבוד השופט, כי הקושי של אחד הקטינים עם המעבר בעבר מהשרון לצפון היה קשה מאוד ולזה הצטרפו כעת הגירושין שגרמו לו לאמירות קשות, ועל כן אין מקום לגרום לטלטלה נוספת לקטין ולאפשר מעבר בחזרה לשרון. כמו כן, במקרה דנן, האם עובדת במשמרות ועל כן נוצר מצב בו האב נוטל חלק מאוד פעיל בגידול הילדים ואין לנתקם מהאב.

בסופו של יום, קבע כבוד השופט גזורי כי טובת הקטינים במקרה זה הינה משמורת של שני ההורים בחלוקת זמן הורי שוויוני, ככל האפשר וכי לא יותר מעבר מגורים מאזור הצפון, אלא אם מדובר בהסכמה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן