חלוקת נטל מזונות הילדים

מאת:

לאחרונה קבע ביהמ"ש העליון הלכה תקדימית (בע"מ 919/15), לפיה נטל תשלום המזונות בגין ילדים בגילאי 6-15, יחול במידה שווה על שני ההורים, אלא שהחלוקה תתבצע בהתאם ליכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל מקורות ההכנסה.

מקרה דומה הגיע לפתחו של ביהמ"ש לענייני משפחה בת"א (תמ"ש 16207-01-16), שם דובר על זוג הורים שהתגרש לאחר 16 שנות נישואין כשלהם 3 קטינים. בתביעת מזונות שהגישה האישה, טענה היא כי היות והיא משתכרת בסך של 5,000 ₪ בלבד ומאידך גיסא הבעל הינו בן למשפחה עשירה בקנה מידה בינלואמי, זכאית היא לתשלום מזונות אישה וקטינים בסך כולל של כ- 55,000 ₪.

הבעל מנגד טען, כי היות והקטינים שוהים אצלו פעמיים בשבוע ובכל סוף שבוע שני, הרי שיש לראות בכך "משמורת משותפת", ולאור הלכת ביהמ"ש העליון הנ"ל, יש לחלק את נטל התשלום בין שני ההורים.

ביהמ"ש קבע כי במקרה דנן, אין מדובר במשמורת משותפת, שכן חלוקת זמני השהות של הילדים מצביעה על 42% מהזמן אצל הנתבע ו-58% אצל האם. זאת ועוד, שמשמורת משותפת נבחנת בפן המהותי, בהתאם למידת מעורבות ההורים בחיי ילדיהם ובמידת ההוצאות שנדרש כל הורה להוציא עבור ילדיו.

ביהמ"ש ניגש ליישום הלכת ביהמ"ש העליון על מקרה דנן, וקבע כי לאור העובדה שלתובעת הכנסה חודשית פנויה בשיעור של 8,750 ₪ ולנתבע הכנסה חודשית פנויה בסך של 25,000 ₪, ובסה"כ 33,750 ₪, הרי שיש לקבוע שהיחס בין הכנסות התובעת והנתבע הוא 75% לנתבע ו- 25% לתובעת.

ביהמ"ש העריך את המזונות הדרושים לכל קטין, בסדר גודל של 2,800 ₪, ובהתאם לחלוקת האחוזים הנ"ל, קבע שעל הנתבע לשאת בסך של 2,100 ₪, המהווה 75% מהסכום המלא.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן