חיוב תשלום חודשי בסך 3,000 ₪ לאם מבנה וכלתה

מאת:

כולנו מכירים הורים ובעיקר אבות המשלמים דמי מזונות עבור ילדיהם. אולם במקרה שהגיע לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, הוגשה תביעה לדמי מזונות קצת שונה ולא רגילה, בה האם תבעה דמי מזונות מבנה וכלתה.

מדובר במקרה בו החליטה התובעת בשנת 1999 להעביר את זכויותיה בנחלה במושב לבנה וכלתה (להלן: "בני הזוג"), ובתמורה הם חתמו על תצהיר, בו התחייבו לאפשר לאם להתגורר בביתה עד אחרון ימיה, לדאוג לה ולשאת בכל ההוצאות הכלכליות. ואכן כך היה עד לשנת 2005, מאז הפסיקו בני הזוג לטפל ולשאת בהוצאותיה, דבר שהצריך ממנה להיעזר כלכלית בילדיה הנוספים, ומכאן עילת התביעה.

בפסק הדין, בית המשפט קבע כי על אף שהתביעה הוגשה כתביעת מזונות, אין מדובר בתביעה למזונות מכוח חוק המזונות, אלא בתביעה מכח התחייבות חוזית מפורשת של הבן ואשתו לטפל באם ולדאוג לכל צרכיה והוצאותיה, בתמורה להעברת הזכויות על שמם. כלומר, ניתן לאכוף את התחייבותם של בני הזוג, ללא זיקה ומבלי שהדבר ייחשב כחיוב של מזונות, ללא קשר למצבם הכלכלי של בני הזוג, כפי שרלוונטי בפסיקת דמי מזונות.

על כן, בחן בית המשפט את סכומי ההוצאות של האם והגיע למסקנה כי הסכום שננקט בכתב התביעה הינו סכום מופרז, ועל כן העריך בית המשפט בהסתמך על הראיות כי הוצאותיה החודשית של האם הינם בסך של 6,400 , מתוכם האם מקבלת 3,000 קצבת זקנה, ועל כן חויבו הבן ואשתו לשלם לתובעת סך של 2,975 מידי חודש.

תמ"ש (משפחה תל אביב) 25128-06-15 פלונית נ' אלמונית ואח'

דוד סער, עו"ד.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן