חיוב תורם זרע במזונות ילדיו

מאת:

האם גבר אשר הסכים לספק זרע לאישה שאינה זוגתו, חייב לשלם לקטינות שנולדו מזרעו דמי מזונות ?

בית המשפט לענייני משפחה בת"א בעניין ט.ר. ואח' נגד ק.פ. ( בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב של כבוד השופטת עליסה מילר, מיום 30.05.2010 קבע, כי בנסיבות בהן אם פנויה מחליטה להביא ילד לעולם מחוץ למסגרת הנישואין, כאשר נוכחות האב בחיי הקטין אינה וודאית, יש לראותה כמי שביודעין לקחה על עצמה אחריות גדולה יותר, ולכן חובת האב מצטמצמת למזונות ההכרחיים בלבד.

הצדדים לתביעה הינם יהודים, ישראלים, פנויים, אשר לא נישאו, לא התגוררו תחת קורת גג אחת, וניהלו מערכת יחסים של ידידות. האישה אשר ביקשה להרות, ביקשה מהגבר לספק לה מזרעו, והגבר הסכים לתהליך הזרעה מלאכותית, אשר בסופו נולדו תאומות. במהלך ההריון נותק הקשר בין הצדדים וחודש לאחר הולדת הקטינות, אך שב ונותק כעבור זמן קצר.

השופטת עליסה מילר קבעה, כי היקף החיוב במזונות הכרחיים של קטין יהודי שנולד לאב יהודי מחוץ למערכת נישואין, זהה לזה של קטין בעל אותם צרכים אשר נולד לזוג נשוי. יחד עם זאת, פסקה השופטת, כי בכל הנוגע למזונות שמעבר להכרחי, יש לחלק את הנטל בין ההורים בצורה שונה. חובת האב בנסיבות אלה, כך נפסק, מצטמצמת למזונות ההכרחיים בלבד.

בפסק הדין נקבע בין היתר, כי:

"ילדו" של אדם הוא ילדו הטבעי, יוצא-ירכו. אין ילד "חוקי" ובצדו ילד "בלתי חוקי". אדם חייב במזונות יוצאי-חלציו באשר יוצאי-חלציו הם. נושא זה כבר הזכרנו במקום אחר (ראה לעיל, פיסקה 23). חובה היא על אב לזון את ילדיו: זה כלל גדול בחוק המזונות, והוא כלל מן המעלה הקונסטיטוציונית, כלל הנמנה עם אותם כללים היוצרים דמותם של אדם וחברה ועם ומדינה."

תביעת המזונות הועמדה על 7,452 ש"ח לחודש, כאשר לטענת האם, סכום זה כולל בין היתר את חלקן של הקטינות במשכנתא וכן הוצאות מיוחדות לאחת הבנות שהינה בעלת צרכים מיוחדים. האם סירבה לחשוף את מצבה הרפואי של הילדה על מנת שלא לפגוע בפרטיותה.

לעניין סכום המזונות נקבע, כי בנסיבות בהן האם אינה מעונינת לחשוף פרטים לגבי צרכיה המיוחדים של בתה ובוחרת לטפל בה בדרכים ובאמצעות רופאים הנראים לה, אין לחייב את האב להשתתף בהוצאות אלו.

בנוסף, נקבע, כי משלקחה האם משכנתא בהתאם ליכולתה ורכשה את הדירה ללא כל מעורבות של האב, אין לחייבו בהשתתפות בהחזר המשכנתא .

לפיכך, חויב האב לשאת במזונות הקטינות בסך 2,400 ש"ח לחודש .

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן