החיים הקלים של זוכה במזונות

מאת:

במאמר זה אעמוד על "החיים הקלים" של הזוכה במזונות בהליכי הוצל"פ מול נושים אחרים.

כנגד החייב ניתן פסק דין למזונות. החייב לא שילם את חובו והאישה פתחה כנגדו תיק בלשכת ההוצאה לפועל. לחייב מסתבר היו גם חובות אחרים אותם הוא לא דאג לפרוע ולפיכך גם נושים אחרים פתחו כנגדו תיק בהוצאה לפועל. אולם, את כל אשר השיגו הנושים האחרים בהוצאה לפועל, העבירה מזכירות ההוצאה לפועל לחשבונה של הזוכה במזונות, ואילו הנושים האחרים נותרו בלא כלום.

הנושים האחרים הגישו ערעור על החלטת ראש ההוצאה לפועל ברע"צ (רמלה) 37031-04-10 יוסף ברוך ואח' נ' רפאל דור ואח' בטענה כי חוב ההוצל"פ במזונות יזכה לעדיפות, רק אם הזוכה נקטה הליכי גביה במקביל אליהם, בעוד שבמקרה זה, ישבה הזוכה בחוב המזונות "בחיבוק ידיים" ולא נקטה בהליכים מעבר לפתיחת התיק בהוצל"פ. כמו כן טענו המערערים כי יש מקרים בהם החייב במזונות והאישה הפותחת תיק כנגדו בלשכות ההוצל"פ מתגוררים יחד ועושים במעשה זה "יד אחת" כנגד חובותיו של הבעל אל מול נושים אחרים, היות והם יודעים כי כל הכסף אשר ימצא ע"י ההוצל"פ יועבר בעצם אליהם, היות וישנה קדימות בחוב המזונות של הבעל.

ביהמ"ש קבע כי על פי סעיף 76 (א) (3) לחוק, ישנה עדיפות לזוכה מזונות, חוב המזונות תמיד יהיה בעדיפות עליונה מכל שאר חובותיו של החייב. הזוכה אינו צריך לנקוט בהליכים. הזוכה במזונות יקבל את הסכום שנגבה, והיתרה, במידה ותישאר, תועבר לשאר הנושים, כאשר בין שאר הנושים ישנה עדיפות למי שנקטו בהליכים כנגד החייב. אולם, חוב מזונות יזכה לעדיפות תמיד, שכן, חוב המזונות הינו "רכיב קיומי" העומד בדרגת חיוב גבוהה מזה של כל חוב אחר.

מעיון בפס"ד זה עולה השאלה, האם רשות ההוצאה לפועל אכן בדקה כי המקרה הנ"ל אינו בין המקרים בו בני הזוג שבו לחיות ביחד ונהנים מהכספים בעוד ששאר הנושים נותרים בלא כלום?, מעבר לכך, האם אין כספים אלו, אשר החייב חב להם, ישמשו את שאר הנושים למחייתם? האם אלו לא "מזונותיהם של הנושים"? האם זהו לא כספם וקניינם? מוטב היה לו לביהמ"ש לדון בכל מקרה ומקרה לגופו של עניין ולבדוק כי אין מדובר מהתחמקות מחובות ע"י הענקת עדיפות לחוב מזונות וכמו כן, לבדוק מיהם הנושים האחרים, באיזה חוב מדובר, גובה החוב וכיו"ב.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן