האם אב יכול לבקש מזונות ילדים מן האם

מאת:

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב דחה בקשה למזונות זמניים מן האם, בגין שני קטינים הנמצאים במשמורת האב.

בית המשפט ציין כי האב לא צירף לכתב תביעתו ואף לא לבקשתו למזונות זמניים, כל אסמכתא אודות ההוצאות של הקטינות. על פי הסכם הגירושין, חוייב האב במזונות שתי הקטינות בסך 2,700 ₪ בחודש.

מאחר והאב חתם על הסכם הגירושין, לא ניתן לקחת כהנחת עבודה כי צורכי הקטינות הוכפלו, כפי שטוען האב.

על מנת שניתן יהיה לחייב את האם להשתתף בתשלומי המזונות מדין צדקה, יש לקבוע קודם כי היא אמידה. בבקשה שהוגשה ע"י האב קיימת עמימות ביחס לנתונים מהותיים כגון שכרו של האב, צרכי הקטינות והיקף נכסיה ואמידותה של האם.

מזונות זמניים משולמים כאשר אין ספק בקיומו של החיוב והשאלה רק מה כמותו. במקרה דנן, קיים ספק בדבר עצם קיומו של חיוב על האם.

בית הדין גם קבע כי יש לבחון האם לראות בתביעת האב למשמורת על בנותיו משום קבלה והסכמה לזון את הבנות בביתו באופן מלא.

במקרה זה לא טען האב בכתב תביעתו כי צרכי הילדים לא מסופקים במלואם על ידו.דהיינו האב לא טוען כי אין ביכולתו לשלם את צרכי הקטינות, אלא הוא מבקש "שוויון".

לאור העובדה כי יתכן ויוכח כי במקרה זה אכן היתה הסכמה מצד האב, אשר עתר למשמורת הקטינות, אף לדאוג למלוא צרכיהן, אין לפסוק מזונות זמניים בשלב זה אף מנימוק זה.

בית המשפט הדגיש כי מטרת פסיקת מזונות זמניים היא שמירת המצב הקיים על מנת לגרום לכך כי מצבם הכלכלי של הקטינים לא יפגע וצרכיהם ימולאו. במקרה זה, כאמור, האב לא טען כי צורכי הילדים לא מסופקים על ידו. כל רצונו הוא כי יחול שוויון והנטל לא יוטל רק על שכמו.

בקשת האב, לחייב את האם בתשלום מזונות זמניים, נדחתה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן