ביטול חיוב מזונות לאב עקב התנכרות ילדיו כלפיו

מאת:

בית משפט לענייני משפחה בירושלים קיבל חלקית את תביעתו החוזרת של אב בפסק דין בעניין ד.ל. נ' ל.ר. ואח' (תמ"ש 15303/04) לביטול חיובו במזונות שני ילדיו, אשר סרבו במשך שנים ליצירת קשר עימו. בית המשפט ביטל את חיוב המזונות לבתו בת ה-17, והותיר את החיוב במזונות לבנו בן ה- 13 לאחר הפחתה בסכום.

במקרה הנדון, דובר בסכסוך גירושין בין בני זוג, אשר במהלך הדיון בהסדרי ראייה ביניהם, ניתנה הסכמה לפיה הילדים יופנו לטיפול בניסיון ליצור קשר בינם לבין אביהם.

האם טענה כי האב אשם בכך שלא התייחס אליה ואל ילדיהם באופן הולם ולכן הם מתנגדים ליצירת כל קשר עימו.

האם לא יצרה קשר עם מטפל בניסיון לפתור את הבעיה, ולא שיתפה פעולה בעניין הקשר בין הילדים לאב. מתסקיר פקידת הסעד צוין כי הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהאם נפגעה מאוד מהחלטת האב להתגרש, ו"מתבצרת" עם ילדיה ומונעת קשר שלהם עם אביהם. בית המשפט קבע כי "הכח" מצוי בידי האם לאפשר ולקדם את יצירת הקשר עם אביהם וכן לעצם הפנייתם לטיפול, אולם הואיל והיא מונעת מרגשותיה הפגועים מעצם החלטת האב להתגרש, היא עושה הכל על מנת למנוע טיפול מקצועי בילדים ושינוי בעמדתם ליצירת קשר עם אביהם.

חרף ניסיונותיו של האב ליצור קשר עם ילדיו, המשיכו הילדים לדבוק בעמדתם וסירבו בכל תוקף ליצירת קשר כלשהו עם אביהם, סירבו לפנות לטיפול וסיוע פסיכולוגי ואף התנסחו בבוטות כלפיו. בית המשפט קבע כי נסיבות אלה מובילות למסקנה כי הילדים מתנכרים לאביהם, והינם בבחינת סרבני קשר.

בית המשפט קבע, כי בנסיבות אלו לפיהן מזה שנים מסיתה האם את ילדיה לסרב להיפגש עם אביהם, והילדים מסרבים ליצירת קשר עמו, אין מנוס כי אם לשקול ביטול או הפחתת דמי המזונות נוכח התנהגותם המתנכרת של הילדים כלפי אביהם הנתמכת בהתנהגות אמם, אשר מצויים במשמורתה וסמוכים לשולחנה.

בסופו של יום קבע בית המשפט כי בנסיבות אלו, בהן הבת הגדולה בת ה-17 הינה עצמאית להחליט באשר לאופן התנהלותה, הרי שנוכח גילה, בת למעלה מ-17 כאשר החיוב למזונותיה הוא "מדין צדקה", ונוכח התנהגותה הסרבנית לקיום כל קשר עם אביה, יש לבטל את החיוב במזונותיה.

באשר לבן בן ה-13, נקבע כי על אף סירובו לפגוש באב, ניתן לומר כי נוכח גילו דעתו אינה עצמאית לגמרי, והוא נתון להשפעת האם, ומשכך החיוב במזונותיו לא יתבטל, אלא יופחת ל-750 ₪ בחודש.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן