ביהמ"ש: אין עדיפות מוחלטת למזונות בתיק הוצאה לפועל

מאת:

על פי סעיף 76 לחוק ההוצאה לפועל, כאשר מספר נושים 'מתקוטטים' על נכסיו של חייב אחד, ואותו חייב חב, בנוסף, חוב מזונות לגרושתו ו/או לאשתו, הרי שחוב המזונות יקבל עדיפות ראשונה. הטעם לכך הוא שמאחורי חוב המזונות עומדים ילדים, התלויים לקיומם בחוב זה. אולם נשאלת השאלה, האם כאשר לקופת ההוצאה לפועל מתקבלים כספים מן החייב, על הרשם להעביר כספים אלו באופן אוטומטי לתיק המזונות, וזאת מבלי להפעיל כל שיקול דעת? שאלה זו נדונה בתיק הוצל"פ מס' 1699828021 הזוכה נ' החייב (ניתן ביום : 1.1.12).

באותה פרשה נקט אחד הנושים בהליכי הוצאה לפועל כנגד אדם החייב לו כספים, לטענתו. הכספים נגבו, אולם ראש ההוצאה לפועל העבירם ישירות לתיק מזונות של האישה שבו חב החייב. הזוכה עתר כנגד החלטה זו. היות והביטוח הלאומי שילם זה מכבר לאישה את המזונות, שכן הבעל היה סרבן מזונות, ברגע שנתקבלו הכספים בקופת ההוצאה לפועל, הם הועברו ישירות למוסד לביטוח לאומי.

בפי הזוכה הועלו מספר טענות וביניהן : היות והוא זה אשר פתח את ההליך, בטרם מועברים הכספים שנגבו בתיק לתיק המזונות, יש ליתן לנושים אחרים שעלולים להיפגע מהחלטה זו (והוא ביניהם) זכות טיעון, בייחוד כאשר חוב המזונות כבר שולם לאישה ולילדים וכעת הוא מועבר לרשות המוסד לביטוח לאומי (אשר בניגוד למוטבי חוב המזונות, אינו זקוק לכספים באופן מיידי).

הזוכה הציג טעם נוסף ולפיו יש לברר האם מדובר בחוב פיקטיבי, וכן האם המוסד לביטוח לאומי השתהה או נקט חוסר מעש בגבייתו.

רשמת ההוצאה לפועל ציינה כי קדימות של חוב מזונות היא עיקרון שאינו ניתן לערעור, ואין זה משנה אם האישה היא זו שמטילה עיקול על חשבון הבעל לצורך גביית חוב המזונות, או המוסד לביטוח לאומי: כך או כך עיקול של חוב מזונות יזכה לקדימות. אולם, ציינה הרשמת, בשני המקרים – גם כשהאישה גובה את חוב המזונות וגם כשביטוח לאומי גובה אותו, יש לאפשר לזוכים אחרים זכות טיעון, למקרים שבהם עולה חשד לחוב מזונות פיקטיבי לצורך הברחת נכסים, או כאשר הזוכה בתיק המזונות נקט בחוסר מעש.

באותה פרשה נפסק כי היות והכספים כבר הועברו לרשות המוסד לביטוח לאומי, אין לדון במקרה הואיל ומדובר ב'מעשה עשוי', וכי בכל מקרה, ככל שהדיון מתרחב לזכות הזוכה בתיק מזונות לעומת זכותו של צד ג', מן הראוי שתיק זה ידון בבית המשפט ולא אצל הרשם.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן