חלוקת נכסי קריירה

תביעות רכוש מהוות הליך מורכב וסבוך בהליכי הגירושין, שמטרתו לחלק באופן הוגן ושוויוני את הרכוש המשותף בין בני הזוג במקרה של פקיעת ברית הנישואין. מעבר לרכוש המשותף הבסיסי, שכולל נכסי מקרקעין, חשבונות בנק וכיו"ב, מתייחס החוק גם לנכסי קריירה. בדף הבא ריכזנו עבורכם מידע חיוני בנושא אודות חלוקת נכסי קריירה במהלך הסכם גירושין.
צבירת נכסי קריירה ומוניטין אישי כרוכים, כפי שידוע, בהשקעת זמן, מאמצים ומשאבים לא מבוטלים. לא אחת רבים מאתנו משקיעים מחשבה רבה, ויגיעה עצומה בבניית מוניטין מקצועי ובקידום הקריירה, בין אם כעובדים שכירים או כעצמאיים. בקרב זוגות רבים, קיימת חלוקת נטל, שמכוחה, אחד מבני הזוג משקיע את מרצו בפיתוח קריירה מקצועית לטובת פרנסת המשפחה, ואילו בן הזוג האחר מתמסר לטיפול בילדים ובמשק הבית. חלוקה זו, מאפשרת, מצד אחד, להבטיח את גידולם הנאות של ילדיהם של בני הזוג, ואת ניהולו התקין של משק ביתם, ומצד שני מאפשרת לבן הזוג האחר לבנות את עצמו בתחום עבודתו ולפרנס את המשפחה. לאור זאת, מגדיר החוק את נכסי הקריירה שנצברים במצבים אלו כחלק מהרכוש המשותף, שכן גם לבן הזוג שנשאר בבית וטיפל בילדים, חלק בעמל הנדרש לטובת צבירתם. נכסי הקריירה כוללים חברות או בתי עסק שבבעלות של אחד מבני הזוג, וזכויות סוציאליות הניתנות לבן זוג במקום עבודתו, כדוגמת ביטוחי חיים ומנהלים, קופות גמל, קרנות השתלמות ופנסיה וכיו"ב. העיקרון על פיו נכללים גם נכסי הקריירה בכלל הרכוש המשותף שמתחלק בין בני הזוג שמתגרשים, אשר חיו תחת קורת גג אחת ועמלו במשותף לטובת משפחתם, הוא עקרון החלוקה מכח חוק יחסי ממון אשר קבע שכל נכס- מוחשי או לא מוחשי- יחולק שווה בשווה בין בני הזוג בעת גירושין.  

נכסים מוחשיים ולא מוחשיים

הנכסים המוחשיים שמהווים חלק מחלוקת הרכוש בעת החתימה על הסכם גירושין, כוללים, כידוע, נכסי מקרקעין, חשבונות בנק של בני הזוג ותוכניות חיסכון שונות, רכבים שבבעלותם ועוד רכוש חומרי ומשותף. מעבר לכך, קיימת כיום התייחסות גם לנכסים לא מוחשיים, שעל אף היותם בלתי חומריים, ניתן להעריך את שווים, ולהכניס אותם לחישובי חלוקת השכר באופן שוויוני בין בני הזוג. בין הנכסים הלא מוחשיים ניתן לכלול מוניטין עסקי, שהנו השם הטוב והיוקרה שנבנתה לעסק אשר נמצא בבעלותו של אחד מבני הזוג, באופן בלעדי או יחד עם שותפים עסקיים, ואשר מגביר את ההסתברות שלקוחות חוזרים וחדשים ייפנו לאותה חברה. בנוסף, מהווה גם המוניטין האישי נכס שניתן להערכה מבחינה שוויו הכספי, כשהכוונה היא לערכו של בעל מקצוע, בכל הנוגע לכושר השתכרותו, כיום ובעתיד. לדוגמא: בן זוג אשר רכש השכלה גבוהה בעת הנישואין והפך להיות מוכר בתחומו ומשתכר שכר גבוה כגון: רופא, פסיכולוג, עורך דין וכל מקצוע אחר. יש לגרוע את אשר היה בידי בני הזוג לפני הנישואין וכן את התרומה לכושר ההשתכרות מבחינת הכישורים האישיים של בן הזוג. מלבד זה, ישנם גורמים נוספים המשפיעים על החישוב, כגון השכלת בני הזוג, רמת ההשתכרות במרוצת השנים (מתחילת הקשר עד סופו), הניסיון אשר צבר כל אחד מבני הזוג, הוויתורים אשר ויתרו הצדדים ועד כמה תרם כל אחד מהם לטובת המשפחה ובן זוגו.  

כיצד מחשבים נכסי קריירה

לנכסים מוחשיים, כמו חברה או בית עסק שבבעלות אחד מבני הזוג, זכויות סוציאליות המגולמות בקרנות פנסיה או השתלמות וכיו"ב, ערך שניתן לאומדן על ידי רואה חשבון או איש מקצוע רלוונטי אחר. גם לנכסים הלא מוחשיים כמו המוניטין העסקי והאישי, ערך כספי שניתן להערכה. ראוי לציין שבחישוב חלקות הרכוש ייגרעו מנכסי הקריירה היבטים שהיו קיימים עוד לפני מועד הנישואין, כמו השכלה שנרכשה לפני מועד החתונה, חברה שהוקמה בטרם נישאו בני הזוג וכן הלאה. בנוסף, ייגרעו מהחישוב הערכות בדבר שווים הכלכלי של כישורים אישיים שתרמו לצבירת נכסי הקריירה של בני הזוג. במקרים בהם קיימים פערים גדולים בין כושר השתכרותם של כל אחד מבני הזוג והיקף הרכוש שנזקף לזכותו של מי מהם, ייטה בית המשפט לפסוק תשלום חד-פעמי בסכום גבוה יחסית, שיאזן את החלוקה ויאפשר לנתק את הקשר הכלכלי במקביל לפקיעת הסכם הנישואין. במקרים אחרים, ייפסקו תשלומים תקופתיים קבועים, בהצמדה לגובה משכורתו הנוכחית של בן הזוג המשלם. אם אתם עומדים בפני הליכי גירושין ומעוניינים לשמור על חלוקת רכוש הוגנת, פנו למשרד עורכי הדין דוד סער, ונשמח להעניק לכם ייעוץ וייצוג מקצועי ומסור, על מנת להבטיח שזכויותיכם לא תיפגענה.
מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן