תוקפו של הסכם ממון הקובע חלוקת רכוש לאחר מות אחד מבני הזוג

מאת:

כבוד השופט נפתלי שילה מבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, דן בסוגיה זו, במסגרת תיק תמ"ש 37302-02-10, בעניין תביעה שהגישו ילדיה של אלמנה שנישאה בשנית, בעקבות מחלוקת חריפה שהתעוררה בינם לבין בעלה של האלמנה , לאחר שנפטרה, ביחס להיקף עיזבונה של המנוחה וכיצד יש לחלק את הרכוש שהיא הותירה במותה.

המנוחה הותירה צוואה בה הורישה את רכושה לילדיה, אך צוין בה, כי אין הצוואה באה לפגוע בהתחייבות לפי הסכם הנישואין, לפיו תישמר הפרדה בין נכסי בני הזוג, ביחס לכל הרכוש שהצדדים צברו לפני הנישואין, לרבות כל נכס שיירכש ומקורו ברכוש מלפני הנישואין. אך הרכוש המשותף שייווצר בתקופת הנישואין, כמוגדר בהסכם, יעבור במלואו לבן הזוג שנותר בחיים, במקרה של מות אחד מבני הזוג.

כבוד השופט שילה, בחן את השאלה האם הוראות בהסכם ממון שאושר על פי חוק יחסי ממון, גוברות על הוראות סעיף 8 לחוק הירושה, האוסר הסכם בדבר ירושתו של אדם שלא באמצעות צוואה,וקבע כי הוראות חוק יחסי ממון גוברות על הוראות חוק הירושה וניתן לקבוע הסדרים שיחולו לאחר המוות בהסכם ממון.

בית המשפט פסק, כי המדיניות המשפטית הראויה היא להעניק וודאות להסכם הממון, כך שיהיה ברור ששינוי צריך להיעשות בכתב ובאישור בית המשפט. אם בית המשפט ייתן יד לשינוי הסכם ממון בהתנהגות, יביא הדבר לחוסר ודאות מוחלט, באשר כל צד יוכל לתקוף את הסכם הממון ולטעון כי הוא שונה בהתנהגות ובכך תסוכל מטרת הסכם הממון שנועד להבטיח יציבות, ביטחון וודאות לשני הצדדים, אודות אופי המשטר הרכושי שחל עליהם.

בסופו של יום, קבע בית המשפט לענייני משפחה כי הסכם הממון אושר כדין והוא בר תוקף.

דוד סער, עו"ד הסכם ממון

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן