זכות אישה בנכס אל מול משכנתא הרשומה לטובת הבעל – מי גובר?

מאת:

בני זוג נישאו בשנת 1980 והתגוררו בדירה שרכש הבעל לאחר הנישואין והזכויות בדירה נרשמו על שמו בלבד. לאחר זמן מה רכשו בני הזוג דירה נוספת סמוכה ואיחדו בין הדירות לדירה אחת גדולה, שנרשמה על שם שניהם. לאחר מספר שנים נטל הבעל הלוואה מחברת ביטוח הכשרת היישוב ונרשמה לטובת חברת הביטוח משכנתא בדירה הרשומה על שם הבעל בלבד.

עם השנים עלו יחסי הזוג על שרטון והם התגרשו. בהסכם הגירושין נכתב כי הבעל העביר את חלקו בדירה לאישה. לרוע המזל, הבעל פשט רגל וניתן צו פינוי לדירה במסגרת כינוס נכסיו.

האישה הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בבקשה להצהיר כי היא בעלת מחצית הזכויות בדירה ומכח הלכת השיתוף זכויותיה גוברות על זכויות המשכנתא.
בית המשפט המחוזי דחה את התביעה ועל כן הגישה האישה ערעור לבית המשפט העליון.
תביעתה של האישה נדונה בפני הרכב של שלושת השופטים: א' רובינשטיין, ע' פוגלמן וי' עמית (ע"א 7750/10 מ.ב.ג נ' הכשרת היישוב ואח').

בית המשפט העליון קבע בדעת רוב, כי יש להחיל בנסיבות העניין את הלכת השיתוף על בני זוג שנישאו לאחר שנת 73' ולהכיר בזכויות האישה בדירה הרשומה ע"ש הבעל, וכי זכויות האישה גוברות על החברה הממשכנת שלטובתה ניתנה המשכנתא בגין הלוואה שנטל הבעל, זאת מאחר ולמרות היותה נושה מקצועית, לא טרחה היא לבדוק את מצב הזכויות בדירה בטרם מתן ההלוואה.

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן