זכותו של הגבר לעשות שימוש בביציות מופרות של אישתו לשעבר

מאת:

בית הדין לענייני משפחה דחה את תביעתו של גבר למתן סעד הצהרתי, לפיו יאשר לו בית המשפט לעשות שימוש בביציות אישתו לשעבר אשר הופרו מזרעו, לצורך ביצוע הליך פונדקאות. הגבר הגיש ערעור על פסק הדין.

השאלה אשר עמדה ביסודו של הערעור, הינה זכותו של גבר לעשות שימוש בביציותיה של בת-זוגו לשעבר, שנשאבו מגופה במסגרת טיפולי פוריות שעברו השניים בעודם נשואים זה לזו, והופרו בזרעו, למרות התנגדותה. לטענת המערער הקשר שלו עם ילדיו הביולוגיים נותק מזה שנים וגם אין לו יכולת להפרות אשה בזרעו, ולפיכך אין לו דרך אחרת להביא ילדים לעולם. לעומתו עומדת אישתו לשעבר, המשיבה 1, על זכותה שלא להיות אם לילדים נוספים מהמערער. המערער והמשיבה נישאו זה לזו בשנת 1993. מאחר שהשניים לא יכלו להביא ילדים באורח טבעי, הם פנו לטיפולי פוריות אשר כתוצאה מהם נולדו להם שני ילדים, בשנים 1994 ו-1999 באמצע שנת 2001 נסעה המשיבה עם הילדים לארה"ב לצורך ביקור משפחתי, ולא חזרה. המערער שנסע בעקבותיהם חזר לישראל בגפו בשנת 2004, והחל בהליכים משפטיים שונים על רקע ניתוקו מילדיו. לטענתו, המשיבה אינה מאפשרת לו להיות עמם בקשר טלפוני, והוא מנוע מלבקרם נוכח צו עיכוב יציאה מן הארץ שהוצא נגדו על ידי בית הדין הרבני. לטענת המערער, המבוקש הוא סעד הצהרתי בדבר זכותו לעשות שימוש בביציות, מבלי צורך בהסכמת המשיבה לכך, אין רלוונטיות לבחינת יתר הוראות חוק הפונדקאות, שייבדקו בשלב מאוחר יותר, אם וכאשר יותר למערער לעשות שימוש בביציות. המשיבים, מנגד, טוענים כי לא ניתן להתקשר בהסכם לנשיאת עוברים ללא הסכמת האם הביולוגית.

בית המשפט קבע כי תקנה 11 לתקנות בריאות העם (הפריה חוץ גופית), התשמ"ז – 1987, אוסרת לחלוטין השתלת ביצית מופרית באשה שאינה אם היילוד. עיקרו של חוק הפונדקאות בהסדרת השלב בו מושתלות הביציות בגופה של האם הפונדקאית. על-פי הוראות החוק, השתלת ביצית מופרית בגופה של אם פונדקאית תיעשה אך בכפוף להסכם לנשיאת עוברים. ההסכם חייב לזכות באישורה של ועדת אישורים.

ביהמ"ש קבע כי, יש לפרש את הוראות סעיף 5 לחוק הפונדקאות בהתאם ללשון החוק כלומר יש צורך בהסכמת הצדדים לתהליך הפונדקאות. פרשנות החוק כשולל הצורך בהסכמת האם הביולוגית לתהליך הפונדקאות, מובילה למצב בו בעוד שהאב הביולוגי יוכל למנוע מאשתו לשעבר להשתמש בביציות שהופרו מזרעו, במצב ההפוך, בו הגבר מבקש לעשות שימוש בביציות, לכאורה קולה של האם הביולוגית לא יישמע ואף לא יהיה נתון רלוונטי שיובא לשיקול דעתה של הוועדה. פרשנות זו חוטאת לצדק ולעקרון השוויון בין המינים. היא אינה עולה בקנה אחד עם מטרת החוק ועם כוונת המחוקק.

עוד נקבע כי בחוק הפונדקאות נועדה דרישת ההסכמה על מנת להגן על זכותו של בן הזוג המסרב להיות הורה, הנגזרת מהזכות לאוטונומיה אישית ומכבוד האדם.

הערעור, על כן, נדחה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן