עורך דין ועדה רפואית – ייצוג בוועדה רפואית

עמידה בפני ועדה רפואית היא מעמד לא נעים בלשון המעטה. עניינים רפואיים אישיים וסבל פרטי של אדם מוצגים כדבר שיש להוכיח בפני פורום נוקשה של רופאים זרים. עם זאת, לוועדה הרפואית הזו הסמכות לקבוע כיצד ייראו חייהם של אנשים רבים לצד המצוקה שלהם ועד כמה הם יהיו נתמכים מעתה והלאה ע"י המדינה. על כן, חשוב להכיר את מהלך הוועדה הרפואית ואת הדרך לצלוח אותה בכבוד ובתוצאה הרצויה. עורך דין ועדה רפואית תפקידו להכין אתכם לקראת המעמד והתהליך כולו. במאמר זה נפרט על תפקידו של עורך דין ביטוח לאומי המייצג בוועדה רפואית, ועל הדרך שבה תוכלו להבטיח לעצמכם ייצוג ראוי בשלב הקריטי ביותר של התביעה – שלב הוועדות הרפואיות בביטוח לאומי.

אילו סוגי ועדות רפואיות מצריכות ייצוג של עורך דין ביטוח לאומי

ישנם סוגים שונים של ועדות רפואיות מטעם המוסד לביטוח לאומי, במסגרתם זכאי אדם על פי החוק להיות מיוצג על ידי עורך דין מטעמו. כל הוועדות הללו שמיד נציג, מטרתן זהה והיא לקבוע את דרגת נכותו של המבוטח בהתאם למצבו הרפואי העולה מהמסמכים הרפואיים ובהתאם לבדיקה קלינית שנעשית לו במסגרת הוועדה. מבוטח יכול לקבל קצבאות מסוגים שונים, וכך גם מתחלקות סוגי הוועדות הרפואיות:

ועדה רפואית במסגרת תביעת נכות כללית

ועדה זו קובעת מהם אחוזי הנכות המגיעים למבוטח הסובל ממחלה, פציעה או נכות אחרת. ההוכחות במסגרת ועדה זו אינן מחייבות קשר סיבתי לאירוע ספציפי אלא רק את קיומה של הנכות, כאשר הרף אותו צריך להוכיח גבוה יותר מאשר בוועדות אחרות. ועדה זו יכולה לקבוע גם את הנכות הרפואית של המבוטח וגם את דרגת אי כושר השתכרות אשר משפיעה על קצבת הנכות החודשית מהביטוח הלאומי, ולכן ההתנהלות לקראתה ובמהלכה מוכרחה להיות מדויקת ומקצועית. עורך דין נכות כללית יוכל לסייע לכם וירכז את כלל המסמכים הרפואיים וחוות הדעת ממיטב המומחים כדי להשיג עבורכם את התוצאה הטובה ביותר שתבטיח לכם יציבות כלכלית לצד הנכות.

ועדה רפואית במסגרת תאונת עבודה – קביעת דרגת נכות מעבודה

אם במסגרת עבודתכם הייתם מעורבים בתאונה או במקרה פציעה (חד פעמי או ממושך), ועדה רפואית של ביטוח לאומי המתכנסת לדון במקרים של תאונות עבודה, תבחן את הקשר בין מצבכם הבריאותי לאותו אירוע ותקבע את אחוזי הנכות המגיעים לכם, על בסיסם תקבלו הטבות ותגמולים שונים. הקשר בין האירוע לנכות אומנם עלול להיות ברור עבורכם, אך ייתכן שחברי הוועדה לא ימהרו להסכים אתכם, ולכן עורך דין לייצוג בוועדה רפואית של ביטוח לאומי הוא קריטי, והוא עשוי לעשות את ההבדל בין קביעת אחוזי נכות גבוהים לבין קביעת אחוזי נכות נמוכים שאינם משקפים את מצבכם הרפואי כפי שהוא באמת.

ועדה רפואית במסגרת תביעת שירותים מיוחדים

ועדה זו מטרתה לבחון את התלות של התובע באנשים אחרים וכן את היכולת של התובע לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות כמו רחצה, ניידות, שליטה על סוגרים (שתן וצואה), מעברים משכיבה לישיבה ולעמידה וההפך, נטילת תרופות, הכנה ואכילת מזון וכיוצא באלו. בנוסף, ועדה זו תרצה לוודא שגם אין כל סכנת חיים הנשקפת לתובע ללא השגחה של אדם אחר. הוועדה תקבע את גובה קצבת השירותים המיוחדים המגיעה לאותו אדם שזקוק לסיוע חיצוני באופן קבוע, ובמסגרתה, כמו בוועדות הרפואיות האחרות, תיערך בדיקה רפואית מקיפה. עורך דין לתביעת שירותים מיוחדים יוכל לסייע לתובע להיערך לבדיקה ולוועדה כולה כדי למצות את מלוא זכויותיו, ואף לעשות הכנות לפני הגשת התביעה כגון: הכנת התיק הרפואי לקראת הוועדות הרפואיות, הפנייה לרופאים מומחים על מנת קבל חוות דעת רפואיות שעשויות לסייע לקביעת אחוזי נכות גבוהים, ועוד כיוצ"ב.

ועדה רפואית במסגרת תביעה לגמלת ילד נכה

ועדה זו מתחלקת לשני מקרים והם לילדים מתחת לגיל 3 ומעליו. ברוב המקרים, הילד הנכה יצטרך לנכוח בוועדה ולעבור בדיקה רפואית או תשאול של מספר שאלות, ובסיום הוועדה ייקבע האם מגיעה להוריו גמלת ילד נכה. עורך דין לייצוג בוועדה רפואית של ביטוח לאומי לקבלת גמלת ילד נכה עשוי להיות הגורם שיסייע להורים העומדים בסיטואציה קשה לקבל את המגיע להם מהמדינה ולהבטיח לילדם חיים שגרתיים וטובים, ורווחה כלכלית ככל הניתן באמצעות קצבת ילד נכה מביטוח לאומי.

נוסף על אלו ישנן ועדות רפואיות נוספות כמו ועדה רפואית לנפגעי פעולות איבה, ועדה רפואית לקבלת גמלת ניידות וכמובן ועדות ערר למיניהן.

מהם השלבים של ועדה רפואית ביטוח לאומי

אחד התפקידים החשובים ביותר של עורך דין המייצג בוועדה רפואית של ביטוח לאומי הוא להכין אתכם למה שהולך להתרחש בוועדה הרפואית, בהתאם לנסיבות האישיות שלכם. עם זאת, יש כמה שלבים כלליים שרלוונטיים לכל סוגי הוועדות והמקרים, ומומלץ שתכירו אותם מראש:

 • בשלב הראשון, הוועדה שמורכבת מרופא אחד לפחות יעיינו במסמכים אודותיכם וזאת עוד בטרם תוזמנו להיכנס פנימה, לחדר הוועדה.
 • בשלב הבא אתם תתבקשו להיכנס לחדר שבו יושבת הוועדה ולהציג בפני חבריה את הבעיות הרפואיות שעימן אתם מתמודדים. בשלב זה עורך דין שמתמחה בביטוח לאומי יכול להציג במקומכם את המקרה כחלק מזכותכם לייצוג על פי חוק.
 • לאחר מכן, חברי הוועדה ישאלו אתכם או את המייצג שלכם שאלות הנוגעות למקרה הרפואי שלכם ותינתן לכם ההזדמנות לצרף מסמכים נוספים שלא הוצגו בשלב הראשוני.
 • לבסוף, כדי לחתום את בחינת המקרה הרפואי שלכם, תעברו בדיקה רפואית. כמו כן, ייתכן שתזומנו לבדיקות נוספות בהתאם למחלות/הפציעות/המצבים הרפואיים שמהם אתם סובלים.

מדוע צריך עורך דין לייצוג בוועדה רפואית של ביטוח לאומי

יש כמה סיבות מאוד טובות להיעזר בשירותיו של עורך דין ביטוח לאומי לאורך כל הדרך, מרגע ההחלטה על הגשת התביעה ועד לוועדת ערר (במידת הצורך). חשוב לזכור את גורליות התוצאה של הוועדות האלו ושבידכם להשפיע עליהן עם הכנה נכונה וליווי מקצועי.

 1. תחילה חשוב לזכור שאדם שקול ורגוע הוא אדם שמקבל החלטות ומתנהל בצורה חכמה יותר. נוכחותו של עורך דין ביטוח לאומי במעמד הוועדה הרפואית תקל על המתח הנפשי שתחוו לאורך התהליך כך שהתפקוד שלכם יהיה מתאים לתוצאות שתרצו להשיג. כאשר מדובר על ועדה רפואית שבה אתם מבקשים להוכיח שאתם סובלים מבעיות שונות, יש משמעות גדולה להופעה שלכם מול הוועדה. מעבר לתחושת הביטחון שתרגישו כשעורך הדין לצידכם, אחד מתפקידיו הוא כאמור להכין אתכם להתנהלות בפני הוועדה ולדאוג אך ורק לאינטרס שלכם ולא של אף אחד אחר.
 2. איסוף כלל המסמכים הרפואיים הוא מורכב ומסובך הרבה יותר משהוא נשמע. ישנן חוות דעת ספציפיות שעשויות להטות את הכף ולהשפיע באופן משמעותי על החלטת הוועדה הרפואית, והן יכולות לזכות אתכם בהטבות נרחבות יותר. בנוסף, בהתאם למקרה, ישנם מסמכים שונים שצריך לאסוף. האיסוף הזה ע"י עורך דין ביטוח לאומי המייצג בוועדה רפואית יבטיח תיק מבוסס שיבטיח תוצאות טובות יותר.
 3. התהליך שמסתכם בוועדה הרפואית כולל גם פן משפטי ועשוי להיכנס אליו השפה המשפטית ולבלבל את המבוטח התובע. מושגים כמו קשר סיבתי, היעדר מצב קודם, ערעור לבית הדין וכדומה, עלולים להיות זרים לתובע שבסך הכל מבקש להכיר בקושי

שלו. עורך דין לייצוג בוועדה רפואית של ביטוח לאומי ימנע את הבלבול הזה ויבטיח ייצוג מדויק של מצבכם הרפואי-משפטי בפני חברי הוועדה.

שאלות ותשובות בנושא יצוג עורך דין ביטוח לאומי בוועדות רפואיות

להלן מספר שאלות נפוצות בנושא ייצוג עורך דין בוועדות רפואיות

האם אני חייב להיות מיוצג על ידי עורך דין בוועדה רפואית של ביטוח לאומי?

לא. החוק קובע שלכל אדם ישנה הזכות להיות מיוצג על ידי עורך דין בוועדה רפואית, אך הוא אינו חייב לעשות כן.

האם חובה להגיע לוועדה רפואית שזומנתי אליה?

במרבית המקרים על התובע יהיה להתייצב בפני הוועדה. במקרים חריגים ניתן יהיה לנהל את הוועדה ללא נוכחותו. מקרים כאלו מומלץ לתאם בעזרתו של עורך דין ביטוח לאומי

איך אפשר לבחור עורך דין ועדה רפואית שיתאים לי?

חשוב שתבחרו עורך דין עם ניסיון משמעותי בייצוג בוועדות רפואיות, וכזה שידע להפנות אתכם למומחים מתאימים לאור מצבכם הרפואי כדי להשיג חוות דעת ראויות.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

  ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

  דילוג לתוכן