תשלום ימי וערבי חג

אנו מצויים בעיצומם של החגים, ורבים מאיתנו לא יודעים מהם זכויותינו וחובותינו במקום העבודה בתקופת החגים. האם המעסיק מחויב לשלם לנו עבור ימים אלו? באילו חגים חל איסור על המעסיק להעסיק את העובד?

תשלום ערבי חג

חוק שעות עבודה ומנוחה קובע כי ביום שלפני החג, יום העבודה לא יעלה על 7 שעות.

כלומר, כל שעת עבודה מעבר ל-7 שעות, תיחשב כשעה נוספת.

במקומות עבודה עליהם חל צו ההרחבה לקיצור שבוע העבודה לחמישה ימים במגזר העסקי (כגון: בתי קולנוע, שמירה ואבטחה, חברות ביטוח, קבלני ניקיון ואחזקה וכיוב'), הקובע כי בערב החג, החל ביום שהעובד חייב לעבוד בו, יהיה יום העבודה של 8 שעות בתשלום של 9 שעות, או יום עבודה של 7 שעות בתשלום של 8 שעות.

מה החוק אומר לגבי תשלום עבור שעות עבודה בערב יום כיפור?

באשר ליום כיפור, צו ההרחבה קובע כי יום העבודה יהיה בן 6 שעות וישולם שכר עבור 9 שעות עבודה.

קיימים גם צווי הרחבה והסכמים קיבוציים בענפים שונים, אשר מסדירים את נושא העבודה בערב חג.

כך למשל, בענף המתכת, החשמל והאלקטרוניקה קיים צו הרחבה הקובע כי העובד יעבוד 7 שעות בתשלום של 8 שעות בערבי חג, ובערב יום כיפור ובערב הראשון של פסח, העובד יעבוד 6 שעות בתשלום של 8 שעות.

תשלום ימי חג

ככלל, קיימים 9 ימי חג בהם אסור להעסיק יהודים:

 • ראש השנה – יומיים
 • יום כיפור
 • סוכות א'
 • שמחת תורה
 • פסח – יומיים
 • שבועות
 • יום העצמאות

מה ההבדלים בתשלום חג לעובד חודשי ועובד יומי (שעתי)?

עובד חודשי זכאי לדמי חגים מתחילת עבודתו.

כלומר, עובד המקבל את משכורתו על בסיס חודשי, יקבל את מלוא המשכורת גם בחודש בו חלים החגים או החג, וזאת מבלי שינוכו ממנו ימי החגים בהם נעדר מעבודתו.

אם החג חל ביום שבת, העובד לא יהא זכאי לתשלום נוסף עבור חג זה, אלא יקבל את משכורתו המלאה המשולמת לו מדי חודש.

עובד שעתי / יומי יהיה זכאי לתשלום מלא עבור 9 ימי החג, בתנאי שעבד לפחות שלושה חודשים במקום העבודה ובתנאי שלא נעדר מהעבודה סמוך ליום החג (יום לפני החג ויום אחרי החג), אלא בהסכמת המעביד.

הוראה זו מעוגנת בצו ההרחבה בדבר קיצור העבודה ל-43 שעות, החל על כלל העובדים והמעבידים במשק החל מיום 1.7.2000. צו ההרחבה קובע, כי אם החג חל ביום שבת, העובד לא יהיה זכאי לתשלום עבור יום זה, אלא אם קיים הסכם קיבוצי, צו הרחבה או חוזה אישי, הקובע אחרת.

מאמר זה סוקר "על קצה המזלג" את זכויותיו של העובד בתקופת החגים.

כמובן שקיימים נושאים נוספים, כגון מהו התשלום עבור עבודה בחג? מה לגבי עובדים שאינם יהודים? האם אפשר לסרב לעבוד בחג? מה לגבי עבודה בחול המועד? ועוד כיו"ב.

עכשיו, על מנת לקבל מענה לשאלות אלו ואחרות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה, אשר מכיר את החוק והפסיקה בנושאים אלו ויגע ליתן מענה מקצועי ומדויק.

צוות משרדנו עוסק רבות בתחום של דיני עבודה ועורי הדין שלנו מכירים את החוקים והפסיקה בנושאים המגוונים בדיני עבודה בכללותם ובנושא החגים בפרט.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

  ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

  דילוג לתוכן