המבחן לקביעת תושבות לעניין הביטוח הלאומי

מאת:

המדובר בפסיקה של בית הדין הארצי לעבודה (עב"ל 38430-04-18), אשר דן בערעור שהגיש מבוטח המל"ל בעניין ניתוק תושבותו מישראל. המבוטח עלה לישראל וגר בה משך עשרות שנים, הקים משפחה ובידו דירת מגורים ודירה נוספת להשקעה.

לפני כ- 20 שנים (בשנת 2000) עבר להתגורר באירופה לצורכי עבודתו, כאשר כל בני משפחתו נותרו להתגורר בארץ, ממילא ביקוריו בארץ היו תכופים ובאופן שוטף דאג לכלכל את בני ביתו בשליחת כספים רבים. בחלוף כשנתיים ימים לשהותו באירופה, רכש הלה אזרחות אירופאית, ואף 3 דירות למגורים ולהשקעה, אותן רשם על שמו ועל שם רעייתו.
בשנת 2014 הגיש המבוטח בקשה למוסד לביטוח לאומי לראותו כתושב חוץ החל ממועד עזיבתו את הארץ ולהשיב לו את דמי הביטוח ששולמו לטענתו בטעות. בקשתו נדחתה, בנימוק כי המבוטח נחשב תושב ישראל כל השנים.
ערעור שהגיש לביה"ד האזורי לעבודה נדחה ועל פסק דין זה, ערער הלה לבית הדין הארצי לעבודה, שאף הוא דחה את ערעורו, בנימוק כי לאחר סקירת התמונה הכללית, עולה כי המבוטח ירד מן הארץ לצורכי תעסוקה בלבד, ולאורך כל השנים שמר על זיקות עמוקות ואמיצות לישראל, כאשר אף לא אחד מבני משפחתו הקרובה, לא עבר להתגורר עמו בחו"ל.
למבוטח נכסים רבים בישראל, ביקר בישראל לעיתים תכופות וקרובות, ובנסיבות אלו ועוד, קובע ביה"ד הארצי, כי על סמך "מבחן הזיקות", אין מקום לספק בדבר זיקתו המובהקת לישראל, וממילא לא ניתן לקבוע כי תושבותו נותקה עם עזיבתו את הארץ לפני כ- 20 שנה.
משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן