שילוב אנשים עם מוגבלויות בעבודה

מאת:

מרבית האנשים השומעים על בעלי מוגבלויות, מדמיינים אדם המשותק לכסא גלגלים, עיוור ואפילו מרותק למיטה.

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות התשנ"ח– 1998 (להלן: "החוק") מגדיר את המוגבלות בצורה רחבה, שנועדה לתת מענה כמעט לכל אדם בעל לקות הגורמת להגבלה בתחומי החיים, בין אם מדובר ב"לקות פיסית, נפשית או שכלית לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים".

כמו כן, חשוב לדעת כי ישנן מגבלות שלא נראות לעין, אולם הן מגבילות את האדם הסובל ממנה בתפקוד היוםיומי או בביצוע עבודתו, המצריכות מהמעסיק להתאים את נגישות העבודה לעובד, כגון אפשרות גמישות בשעות העבודה, מתן הפסקות ארוכות יותר ואפילו התאמת כלים המתאימים לעובד לדוגמא מחשב עם מסך גדול יותר.

בפסק דין שיצא לאחרונה ע"י בית המשפט העליון, נדונה השאלה האם ישנה הצדקה לסיום העסקתו של עובד והוצאתו לפנסיית נכות כתוצאה מהתפרצות מחלת טרשת נפוצה בגופו שהובילה לריתוקו לכיסא גלגלים?

בבואו של בית המשפט לדון בסוגיה, נדונה השאלה האם המעסיקה ביצעה התאמות בהתאם לקביעה בחוק המורה למעסיק לבצע התאמות סבירות לצורך שילובו של העובד בעבודתו באופן שוויוני בעבודה?

בית המשפט העליון קבע כי, על אף האמור בחוק, שזכותו של כל אדם עם מוגבלות לשוויון וכבוד במקום עבודתו ככל העובדים, במקרה דנן בו העובד הועסק אצל המשיבה טרם התפרצות המחלה שהובילה למגבלתו, על המעסיקה מוטלת החובה גדולה יותר לאפשר לעובד להמשיך בעבודתו תוך ביצוע התאמות שיעזרו לשילובו בעבודה מכוח חובת תום הלב המוגברת שחלה ביחסי עבודה.

לפיכך קיבל בית המשפט העליון את הערעור וקבע כי המעסיקה לא ביצעה את המאמץ הנדרש בכדי לאפשר למערער להשתלב בעבודה.

לפיכך, נפסק כי המשיבה תשלם למערער פיצויים בסך של 75,000 .

ע"ע (בית משפט העליון) 12264-10-13 יוסף כהן נ' עיריית תל אביב.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור