פיצויים נגד מעסיקים שהפרו את חובת תום הלב כלפי מועמד שהוכשר לעבודה

מאת:

סעיף 61 לחוק החוזים (חלק כללי) התשל"ג– 1973 (להלן: "החוק") קובע כי החוק חל על כל פעולה משפטית, זאת על מנת שכל אדם יהיה רשאי להחיל את עיקרון חובת תום הלב המופיע בחוק על כלל ההליכים האזרחיים וכן בהליכים המתנהלים בבתי הדין לעבודה.

מהי חובת תום הלב?מצב, בו ישות מבצעת פעולה, תוך אמונה כי פעולה זו אינה פוגעת באחר.

האם ישנה חובה להחיל את עיקרון תום הלב גם על מועמד לעבודה?

סעיף 12(א) לחוק קובע: "במשא ומתן לקראת כריתתו של חוזה, חייב אדם לנהוג בדרך מקובלת ובתום לב". כלומר, חובת תום הלב בין עובד למעביד, חייבת להיות הן בשלב קיומם של יחסי עובדמעביד, שהרי נכרת בניהם חוזה, והן בשלב המשא ומתן לקיומם של יחסי עובדמעביד.

במקרה שהובא לבית הדין העבודה בחיפה, קיבל בית הדין את תביעתו של התובע כנגד חברת הוט מערכות תקשורת בע"מ וכן נגד חברת נקסטקום בע"מ, עקב מספר אירועים שהתרחשו בזמן היותו בהליכי קבלה לפרויקט בחברת נקסטקום שהופעל עבור חברת הוט.

התובע, שעבר בהצלחה את הראיונות הראשונים לעבודה בחברת נקסטקום ואף החל בהכשרה במתקני הוט, ויתר על משרה אחרת שהתקבל אליו בעיריית חיפה. אולם, בתום תקופת האכשרה התבשר כי הוא לא מתקבל לעבודה, משום המלצתה של חברת הוט.

בית הדין לעבודה קיבל את תביעתו של התובע בחלקה וקבע כי שתי החברות הפו את חובת תום הלב בשלב הטרום חוזי, זאת מאחר וחברת הוט לא אישרה את העסקתו של התובע ואף לא מסרה את נסיבותיה, דבר אשר מנע מהתובע להתגונן ולהשמיע את טענותיו על הנטען כלפיו. כמו כן, חברת נקסטקום, שלטענתה יש לקבל את התובע לעבודה, לא עשתה ולא מאום על מנת לברר מול חברת הוט או התובע, מהי הסיבה לדעתה של חברת הוט.

כמו כן, בית הדין דחה את התביעה כלפי חברת נקסטקום בגין הפרת חוזה ופיטורים שלא בתום לב, מאחר ולא הוכח כי נכרת חוזה עבודה בין התובע לחברת נקסטקום שהופר.

נוכח האמור, קבע בית הדין כי התנהלותן של שתי החברות בשלב המשא ומתן היו בחוסר תום לב, והטיל על הנתבעות פיצויי הסתמכות בגין 5 ימי הכשרה בסך 1,074 , ביחד ולחוד, פיצויים בגין עוגמת נפש מחברת הוט בסך 15,000 ומחברת נקסטקום בסך 10,000 , וכן הוצאות שכר טרחת עורך דין בסך 4,000 .

ס"ע (איזורי לעבודה תלאביב) 42448-05-10 יגאל כהן נ' הוט מערכות תקשורת ואח'

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור