התנהלות מחדלית של המעסיק יכולה להיחשב כפיטורי עובד ולא התפטרות העובד

מאת:

המדובר במאבטח שעבד בחברת שמירה, אשר לא התייצב לשלוש משמרות אליהן שובץ בטענה כי היה חולה. עם החלמתו גילה התובע להפתעתו, כי הנתבעת, חברת השמירה, לא שיבצה אותו לעבודה. כאשר פנה בכתב למעסיקתו לפשר העניין, נאמר לו, כי אי התייצבותו ל-3 משמרות מונעת המשך שיבוצו לעבודה עד ישיבת שימוע שתיערך לו.

לאחר השימוע שנערך לתובע (ביום 10.10), נכתב בסיכום השיחה כי החלטה בדבר הישארות התובע בחברה, תתקבל לאחר יום הכיפורים שחל ביום 11.10. אלא שלמרות הבטחות אלו מצד המעסיק, מצא עצמו התובע יושב בביתו בחוסר מעשה, משך שבועיים שלמים מבלי לקבל תשובה מצד מעסיקתו. ביום 25.10 פנה התובע בכתב למעסיקתו והודיע, כי היות והחברה מושכת אותו משך זמן רב, מבין הוא כי דינו פיטורים, ועל כן יגיע למחרת להזדכות על הציוד ולעזוב באופן רשמי. 

למחרת כשהגיע למשרדי החברה, נאמר לו כי אם יבחר לעזוב יוטל עליו קנס הקבוע בחוזה העבודה שחל במקרים של עזיבה מוקדמת. התובע בכל זאת עזב את החברה והגיש כנגדה תביעה לפיצויים בשל פיטורים שלא כדין ועוגמת נפש (ד"מ 53389-03-17), מנגד הגישה החברה תביעה שכנגד לקבלת הקנס הקבוע בחוזה העבודה. 

ביה"ד האזורי לעבודה קיבל את תביעת העובד ודחה את תביעת המעסיק, תוך שנימק כי מחדלה של הנתבעת הוא שהביא את התובע למצב בו נאלץ לחפש עבוד אחרת ולהתפטר. על הנתבעת היה להבהיר לתובע היטב את כוונותיה ולקבל החלטה ברורה בתוך פרק זמן סביר. 

העובדה שהנתבעת לא פעלה כך, הביא לפגיעה ממשית בכבודו של התובע כעובד ובחובת תום הלב שבין מעסיק לעובדו. 

בהתייחס לתביעה שכנגד, קבע ביה"ד כי אין מקום לדון בחוקיות הקנס הקבוע בהסכם, זאת לאור הקביעה כי התובע פוטר מתפקידו ואולץ להתפטר מתפקידו ע"י הנתבעת.

לאור כל האמור, הנתבעת תפצה את התובע בסך של כ- 14,000 ₪. 

משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך. 

                                               דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן