פיצוי בגין העדר אישור חוקי לעבודה בחו"ל

מאת:

 

22.7.2014

האם מוטלת על חברה ישראלית להמציא אישורי עבודה לעובד ישראלי בחו"ל?

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב פסק פיצוי בסך של 30,000 ₪ לעובדת ישראלית שנעצרה בהונג קונג, וזאת היות ולחברה המעסיקה אותה לא היה היתר להעסקתה בהונג קונג. העובדת הועסקה בחנות למכירת שעונים ותכשיטים, היא נעצרה על ידי משטרת ההגירה שכן לא סודר לה אישור עבודה מתאים. במקרה זה, אין כל מחלוקת כי לצורך העבודה בהונג קונג יש צורך באישורי עבודה.

טענות הנתבעים: הנתבעים טענו כי למעשה התובעת לא נשלחה לעבוד בהונג קונג אלא נשלחה למטרת נסיעת עסקים, למשימה חולפת, זמנית ולכן לא היתה מחובתם לארגן לה אשרת עבודה.
התובעת טענה כי היא נשלחה לעבוד בדיוק בעבודה אותה ביצעה, מכירה בחנות תכשיטים, בה עבדה למעלה מ-10 שעות עבודה ביום, שישה ימים בשבוע והכל בידיעת הנתבעים. לא יעלה על הדעת כי היא תעבוד בהיקף משרה שכזה במשך שלושה חודשים וזה יחשב "כנסיעת עסקים".

ביה"ד בחן את חומר הראיות ועדויות הצדדים וקבע כדלקמן:

לאור מסמך תנאי העסקת התובעת, אשר נחתם בין הצדדים, עולה באופן מבוהק כי הנסיעה הינה נסיעה לעבודה במשרה מלאה והמסמך מדבר בעד עצמו. מעבר לכך, לא נראה סביר כי "נסיעת עסקים" תטמון בחובה עבודה בהיקף משרה מלא למשך שלושה חודשים. לפיכך, התקבלה טענת התובעת כי הנתבעת לא מילאה את החובה שהיתה מוטלת עליה כמעסיקה, לדאוג להיתר עבודה עבורה שם.

נפסק, כי החובה להסדיר היתר עבודה בחו"ל על פי דרישות החוק בארץ שבו תבוצע העבודה, הינה תנייה חוזית משתמעת הנכללת מניה וביה בחוזה העבודה של כל עובד הנשלח על ידי חברה ישראלית לעבודה בחו"ל, גם אם חוזה העבודה עצמו לא כלל התייחסות לעניין זה. בכך חשפה אותה הנתבעת לסיכונים שונים ובין היתר לסיכון כי תיעצר ושינקטו כנגדה הליכים משפטיים, כפי שארע, למרבה הצער, במקרה זה.
עוד נקבע על ידי ביה"ד, כי לעיתים יתכנו נסיבות בהן יש להטיל "אשם תורם" על העובד עצמו, בגין העובדה שידע מראש, או שיכול היה לדעת כי הנו נוסע לחו"ל ללא היתר עבודה. אולם, אין הדבר חל במקרה זה, לאור פערי הידע בין התובעת הצעירה לנתבעת, המעסיקה עובדים רבים בחו"ל. לאור האמור, נפסק לתובעת פיצוי בסך של 30,000 ₪ בגין עוגמת נפש.

ס"ע (בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב) 32809-11-10 סיון חיון נ' ר. סובקרונו בע"מ ואח'.

ד"ר דוד סער, עו"ד

 

 

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור