מה דינו של עובד שנתפס בגניבה?

ביחסים שבין עובד ומעביד, נתקל משרדנו, משרד עורכי דין דוד סער, במקרים לא מעטים, בהם עובדים פועלים שלא כדין אל מול מעסיקיהם, מתוך מטרה לעשות עושר שלא במשפט. פעמים רבות, מעשים אלה מתגלים וגוררים אחריהם סנקציות כספיות כנגד העובד הסורר.

העובד גנב מהמעסיק ויקבל רק 20% מפיצויי הפיטורים –

המדובר בתובע שעבד בחברה למתן שירותים לוגיסטיים בתפקיד של נהג הפצה, זאת במשך למעלה מעשר שנים. התובע פוטר ע"י מעסיקתו הנתבעת, בגין מעשי גניבה ממעסיק, שהנתבעת מייחסת לו, ללא קבלת פיצויי פיטורים. התובע לא השלים עם מעשה הפיטורים, ועתר לקבל את פיצויי הפיטורים לרבות דמי הודעה מוקדמת. במקביל הגישה הנתבעת תביעה שכנגד, במסגרתו עתרה לקבל סעד הצהרתי, ולפיו התובע אינו זכאי לפיצויי פיטורים נוכח מעשי הגניבה וכן כי זכאית היא להשבת רכיב הפיצויים שהפרישה לזכות התובע בקופת הגמל לאורך השנים (סע"ש 71663-11-17).

ביה"ד לעבודה דחה את תביעת העובד וקיבל בחלקה את התביעה שכנגד, תוך שנימק כי אכן הנטל להוכחת מעשי הגניבה הוא נטל מוגבר, אך עם זאת הנתבעת עמדה בנטל זה, עת הוכח מחומר הראיות שהתובע אכן ביצע מעשי גניבה ממעסיקתו.

ביה"ד ראה לחומרה את מעשי הגניבה השיטתיים, שהתפרסו על פני מספר פעמים, להבדיל ממעידה חד פעמית, תוך שייחס לתובע את המעשים החמורים. מאידך גיסא, שקל ביה"ד את זכותו של העובד לקבלת פיצויים, על אחת כמה וכמה, שעבד במשך 10 שנים בנתבעת והיותו איש משפחה ואב לילדים.

בסופו של יום, פסק ביה"ד כי מקרה זה נופל בגדר המקרים הקיצוניים בהם יש לשלול מהעובד שיעור משמעותי של 80% מרכיב פיצויי הפיטורים שנצבר לזכותו בקרן הפנסיה ואת מלוא דמי ההודעה המוקדמת.

ביה"ד הוסיף וציין, כי שלילה משמעותית זו של פיצויי הפיטורים, נועדה בראש ובראשונה, להוות מסר מרתיע לכלל העובדים מפני ביצוע מעשים דומים ויש בה כדי להעניש את העובד בגין מעשים חמורים אלה. כן ציין ביה"ד, כי כנגד העובד נפתחה חקירה פלילית בגין מעשי הגניבה.

מחיר שקר ימי המחלה –

מקרה נוסף בו נתפס עובד בקלקולו, בו דובר בעובדת חברה כלכלית אשר הועסקה כמנהלת חשבונות ומזכירת מנכ"ל במשך כ- 9 שנים. החברה ערכה לעובדת שימוע כדין והחליטה לפטרה. יום לאחר ישיבת השימוע, מסרה העובדת למעסיקה אישורי מחלה לתקופה מצטברת של כחודש ימים.

בתביעה שהגישה העובדת לביה"ד (סע"ש 3710-03-17), טענה היא כי השימוע נערך שלא כדין, וכן כי הינה זכאית להודעת מוקדמת בת חודש ימים נוסף.

מנגד, טענה הנתבעת, כי פיטוריה נעשו כדין ובאו לעולם בשל סירובה של העובדת לבצע משימה שהוטלה עליה. כן הגישה הנתבעת תביעה שכנגד, במסגרתה טענה כי העובדת קיבלה שכר ביתר.

ביה"ד לעבודה דחה את תביעת העובדת ומנגד קיבל את התביעה שכנגד. בנימוקיו כתב ביה"ד, כי מעדויות הצדדים עולה, כי התובעת החליטה על דעת עצמה שלא תבצע את המשימה שהוטלה עליה ועם כל הכבוד, עובד אינו יכול להחליט אלו מטלות הוא מבצע ואלו לא. כן קבע ביה"ד כי השימוע שנערך לה, נערך כדין ובהתאם לכל הכללים המקובלים.

כן קבע ביה"ד בפסק דינו, כי הצטיירה בפניו תמונה קשה בנוגע להתנהלות העובדת בהתייחס לימי המחלה, עליהם הצהירה. מהראיות שהוצגו בדיון, עולה כי בזמן תקופת ימי המחלה, בילתה התובעת עם משפחתה וחבריה בסרטים, מלונות, חוף הים, פעילות אקסטרים, כפי שעלה מדף הפייסבוק שלה, אותו לא טרחה להסתיר.

עוד הוסיף ביה"ד, כי התובעת טענה שהיא סובלת מוורטיגו, המלווה בסחרחורות, וברי שמי שסובל ממחלה זו, אינו יכול לבצע קפיצת בנג'י, כפי שעלה מראיות הנתבעת.

משכך, המדובר בגזל כספי הנתבעת, שכן התובעת יכולה הייתה להגיע לעבוד, כשם שיכלה לצאת לבלות ברחבי הארץ.

כן הביע ביה"ד את דעתו אודות הקלות הבלתי נסבלת בה ניתנים אישורי מחלה, והיא תופעה פסולה, אשר בסופו של יום משולמים על ידי המעסיקים.

בסופו של דבר, וכאמור לעיל, דחה ביה"ד את תביעת העובדת ומנגד קיבל את התביעה שכנגד, ובשל התנהלותה הפסולה של העובדת, חוייבה העובדת בהוצאות משפט חריגות בסך של 20,500 ₪.

משרדו של עו"ד דוד סער עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני תאונות דרכים, ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן