לרוב, עובד שתבע חברה לא יוכל לתבוע בנוסף את בעליה או מנהליה

מאת:

עובד תובע חברה שבה עבד בגין פגיעה בזכויותיו הסוציאליות. האם בנוסף, יוכל הוא לתבוע את מנהל החברה, אשר העסיק אותו ישירות ובסופו של יום פיטר אותו שלא כדין? שאלה זו הועלתה בעד"מ (ארצי) 9/33 מאיר כהן נ' בניהו משיח, פורסם בנבו (2010).

באותה פרשה בניהו משיח, אשר עבד בחברת אם. סי. שירותי מט"ח בע"מ, גויס לשירות מילואים. מנהלו הישיר, מאיר כהן, שכנע אותו שלא להיעתר לצו הגיוס, ומשסירב משיח, פיטר אותו מנהל החברה בצעקות.

בית הדין לעבודה השית על החברה פיצויים (פיצויי פיטורין, דמי הודעה מוקדמת, וכו'), אך קבע כי גם מאיר כהן, בהיותו מנהלו הישיר של בניהו, חייב לפצותו, שכן גם אם הוא שכיר בחברה בעצמו, הוא עדיין מנהל ובעלים של החברה. על כך ערער מאיר כהן לבית הדין הארצי לעבודה.

בית הדין הארצי לעבודה פסק כי מאיר כהן פעל כאורגן של התאגיד, וכי הגם שהיה מנהל בחברה ופיקח על עבודתו של בניהו, עיקרון האישיות המשפטית הנפרדת מגן עליו מפני תביעה וזאת בהיעדר כל ראיה או טענה לצורך "הרמת מסך". כן נפסק כי לא הוכח שבניהו ביצע עבורו פעולות בעסקיו הפרטיים, ועל כן אין להתייחס למאיר כהן כ"מעביד במשותף" עם החברה (ראה דב"ע מד/ 168-3). על כן נתקבל ערעורו של מאיר כהן, ונפסק כי הוא אינו חב בפיצויים כלפי בניהו.

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור