הרמת מסך בחברה משפחתית

מאת:

כידוע אחת ההגנות שמקנה חוק התאגידים לבעלי חברות בע"מ, הינו עיקרון האישיות המשפטית הנפרדת, במילים פשוטות, החוק רואה בחברה כאישיות נפרדת העומדת בפני עצמה והיא האחראית לחובות הקיימים לחברה. ישנם מקרים מסוימים, שבהם החוק מאפשר להרים את מסך ההתאגדות, ולאפשר לנושי החברה, לגבות חובם היישר מבעלי החברה, אחד מהמקרים הוא, כאשר מוכח שהבעלים השתמש במסך ההתאגדות בחוסר תום לב ולשם ביצוע מעשי מרמה.

במקרה דנן, המדובר בתביעה שהגיש בן משפחה כנגד 2 חברות משפחתיות, שהיו בבעלות אביו. ביה"ד האזורי לעבודה, קבע כי בעלי החברה ניהל את החברות תוך ערבוב קבוע בין כספו הפרטי ובין כספי החברות, ומשכך הרים את מסך ההתאגדות, והורה לאב לשלם לבן, סך של כ- 800,000 ₪ בגין עבודה בת 14 שנים בחברה.

האב ערער על פסק דין זה של האזורי (ע"ע 32995-02-16), כי אמנם האב נהג שלא כדין עת ערבב בין כספו הפרטי ובין כספי החברות, אלא שבמקרה דנן, הבן, נהנה באופן ישיר מהתנהלות זו של אביו, שכן באופן זה, השתכר הבן סך של 55,000 ₪ מדי חודש, הגם שתפקידו היה שולי מאוד. כן קבע ביה"ד הארצי, כי הבן נהנה מיד חופשית בכספי החברות וקיבל מאביו כספים ומתנות מכיסו של האב ומכיסן של החברות.

לאור זאת, קיבל ביה"ד הארצי את הערעור, וקבע כי אין מקום להורות על הרמת מסך, שנועדה להגן במקרים חריגים על עובדי החברה ונושיה ולא על בנו של הבעלים שהפיק תועלת מהתנהלות פסולה זו של החברה.

משכך, לא יהא זה צודק ונכון להרים את המסך והערעור התקבל, תוך שהבן חוייב בתשלום הוצאות משפט בסך 25,000 ₪.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן