הפרת חוזה עבודה

בעולם התעסוקה, התקשרות מול כל עובד נעשית באמצעות חוזה עבודה מסודר. חוזה המסדיר בין העובד למעסיקו את התנאים המרכזיים הנוגעים לתפקידו באותה מסגרת.

שימוש בחוזה עבודה מהווה אקט בסיסי וחשוב עבור כל אדם אשר מתחיל לעבוד במקום עבודה חדש.

חוזה העבודה הנחתם בין הצדדים, מהווה מסמך מסודר בו יצוינו חובותיו וזכויותיו הן של העובד והן של המעביד, מרכיבי שכרו של העובד, תקופת עבודתו, תחומי אחריותו וכמובן גם התייחסות למקרים בהם מי מן הצדדים יחליט להפר אחד מהתנאים שסוכמו.

רצוי – חוזה עבודה בכתב

על פניו, ההמלצה ליצור חוזה עבודה בכתב נראית כדבר ברור שאין בכלל כל צורך לחדד ולהדגיש.

עם זאת, עורכי דין שייצגו תביעות של עובדים מול מעסיקיהם, נוכחו לגלות כי לא אחת ישנם מקרים בהם מעסיקים מצאו לנכון לסכם את תנאי העבודה מול העובדים החדשים בעל פה.

לא פעם מדובר בעובדים צעירים או כאלו שאינם מתעקשים על סיכום כל התנאים במסמך מסודר מסיבות כאלו ואחרות.

במקרים אחרים, אכן קיים חוזה עבודה בכתב, אולם חסרים בו סעיפים חשובים, דבר אשר פועל לרעת העובד. למשל, מקרים בהם סוכם על תשלום תמריצים ובונוסים בעל פה, כשאלו היו אמורים להיות מגולמים כסעיפים בחוזה עצמו, ו למרבה הפלא סעיפים אלו הוחסרו.

הפרת חוזה מצד העובד

עורכי דין המתמחים בדיני עבודה, מבהירים לא פעם לעובדים כי הפרת חוזה עבודה מצידם יכולה כמובן לשמש כסיבה להחלטה על פיטוריהם.

ישנם מקרים בהם הפרת חוזה מצד העובדים יכולה אף להוביל לשלילת תשלום פיצויי פיטורים, בין אם, למשל, עובד הפר חוזה בכך שהפך בעצמו למתחרה של החברה בה הוא עובד, או שהעביר סודות מסחריים של החברה לחברה אחרת מתחרה,או שרימה או גנב ממעסיקו וכיו"ב.

הפרת חוזה מצד המעביד

עורכי דין יודעים להצביע על שלוש סיבות עיקריות בגינן מתרחשת, ברוב המקרים, הפרת חוזה מצד המעבידים בישראל.

סיבה אחת מרכזית

מתרחשת בשל אי תשלום לעובדים מצד המעסיקים, זכויות סוציאליות בסיסיות המחייבות על פי חוק, דוגמת תשלומי פנסיה, דמי הבראה, שעות נוספות ועוד.

סיבה שנייה

שבגינה מתקיימת הפרת חוזה מצד המעסיק, חלה בשל אי תשלום זכויות לעובד, שעליהן סוכם באותו חוזה עבודה, דוגמת עמלות, בונוסים תקופתיים, קבלת רכב צמוד ועוד.

סיבה שלישית

שלרוב מקבלת ביטוי ברוב חוזי העבודה, מתרחשת בשל יחס משפיל, פוגע ובזוי מצד המעסיק כלפי עובדיו.

עובדים רבים שמצאו עצמם בסיטואציה בה הופר החוזה מולם, כשהדבר הוביל אף להרעת היחסים בינם לבין המעסיק ולא פעם להיפרדות הצדדים, ראו לנכון לפנות לעורכי דין על מנת שאלו ייצגו אותם מול המעסיק בקבלת פיצוי הולם על הפרת החוזה.

ביטול החוזה מספר ימים לאחר שנחתם

החוק בישראל לא קובע תשלום של פיצוי או חיוב כלשהו במקרים ובהם אחד מהצדדים מבקש לבטל את חוזה העבודה שנחתם, כשבקשה זו נעשית בימים בין מועד חתימת החוזה ועד מועד תחילת העבודה של העובד החדש כפי שהדבר רשום בחוזה.

בפרק זמן זה, קובע החוק, אין עדיין יחסי עובד-מעביד ועל כן, אם והרצון בביטול החוזה נעשה על ידי המעביד, הרי שלא יהיה מדובר בפיטורין.

יחד עם זאת, חשוב להבין כי ישנם מקרים ובהם בוחר המעסיק לבטל את חוזה העבודה מספר ימים לאחר שזה נחתם ועוד בטרם החל העובד בעבודתו, ולאותו עובד נגרם נזק מתוך כך שבאופן טבעי הודיע על התפטרותו ממקום העבודה הקודם שלו ואין באפשרותו לשוב ולעבוד שם.

במקרה זה ייתכן שאותו עובד יהיה זכאי לפיצוי כספי בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מביטול החוזה במקום העבודה הקודם.

בכל שאלה והתייעצות עם עורך דין דיני עבודה מטעם משרדנו, השאירו לנו פנייה באתר או צרו עמנו קשר טלפוני.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן