החזר הוצאות נסיעה לעובד ברשות מקומית מותנה ב"מבחן ההיזקקות"

מאת:

המקרה נדון בפס"ד דמ 6762/08 ניקול דרי נ' חברת מוסדות חינוך ותרבות הרצליה

התובעים, תושבי הרצליה, עובדי מתנ"ס המופעל ע"י הנתבעת, הגישו תביעה לתשלום החזר הוצאות נסיעה. לטענתם, גרים הם במרחק העולה על 500 מטר ממקום עבודתם, ולא קיימת כל אפשרות להגיע באמצעות תחבורה ציבורית. בהתאם למבחן ההזקקות זכאים הם להחזר הוצאות נסיעה. עוד הוסיפו וטענו התובעים כי בהתאם לנוהל הקיים בחברה למתנסים בהרצליה כל העובדים מקבלים החזר נסיעות מבלי לבדוק הזקקותם לתחבורה ציבורית בפועל ומרחק ביתם ממקום העבודה.

מבחן ההיזקקות

"מבחן ההיזקקות" – משמעו כי רק עובד הזקוק לתחבורה זו או אחרת על מנת להגיע למקום עבודתו יהא זכאי לתשלום, ואין הסעיף האמור בחוק הקובע מרחק מינימום כלשהו, או 500 מטר, או מספר תחנות אוטובוס בין מעונו של העובד לבין מקום עבודתו כתנאי לזכאות.

השתלשלות המקרה

התובעים טענו כי הינם גרים במרחק של, לפחות כ 1000 מ' ממקום עבודתם ובשל מרחק זה זכאים הם להוצאות נסיעה, כמו כן טענו התובעים כי על פי הוראות חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות, הסכם קיבוצי אשר מתנה את הזכאות לתשלום בהיזקקות לתחבורה ציבורית,

…"זכאים לקצובת הנסיעה: עובד, הזקוק לתחבורה כדי להגיע למקום עבודתו, בין אם הוא משתמש בתחבורה ציבורית ובין אם הוא משתמש ברכב פרטי אחר, זכאי לקבל קצובת נסיעה…".

הלכה פסוקה קובעת כי "חזקה על עובד המתגורר במרחק שאינו עולה על 500 מטרים ממקום עבודתו, שהוא מרחק הליכה סביר, שאינו זקוק לתחבורה ציבורית".

לטענתם של העובדים, בהתאם הוראת חוקת העבודה, יש לשלם להם הוצאות נסיעה ללא קשר למרחק לביתם.

עמדתו של בית הדין לעבודה

ביה"ד לאחר ששקל את ראיות הצדדים, הגיע למסקנה כי התובעים גרים בקרבת מקום העבודה, במרחק שאינו באמת מצדיק אצל אדם סביר היזקקות לנסיעה.

מדובר במרחק הליכה סביר שאינו דורש תחבורה ציבורית, כפי שלא נסתר בדיון.

לא התקיים במקרה דנן מבחן ההיזקקות.

משלא עמדו התובעים באמת במבחן ההיזקקות לנסיעות האמור בחוקת העבודה, הרי שאינם זכאים לתשלום החזר הוצאות נסיעה. התוצאה היא שהתביעה נדחית.

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור