זכויות עובדים: עובד כוח אדם, עובד קבלן או עצמאי

קבלני עובדים וחברות כוח אדם צצות בשוק העבודה הישראלי כפטריות אחרי הגשם, ומספקות פתרונות זמינים הן לציבור מבקשי העבודה והן למעסיקים. יחד עם זאת ולמרבה הצער, במרבית המקרים מופרות זכויות של העובדים בחברות כוח האדם חדשות לבקרים. לפניכם מידע חיוני על מנת לדעת את זכויותיכם כעובדי קבלן או חברת כוח אדם, ולעמוד עליהן. חוששים שזכויותיכם נפגעו? חייגו 073-7581885 והתייעצו עם עורך דין זכויות עובדים.

עובדי קבלן זכאים למכלול הזכויות הניתנות לציבור העובדים במדינת ישראל.

אלו כוללות את הזכויות המפורטות בהסכמי המגן, כדוגמת:

 • תשלום דמי מחלה
 • חובת הודעה מוקדמת לפני פיטורין
 • קבלת חופשה שנתית בתשלום בכפוף לוותק
 • פיצויי פיטורין
 • יום מנוחה שבועי
 • הגבלת מספר שעות העבודה המקסימלי
 • ועוד.

בנוסף, זכאים עובדי חברות הקבלן ליהנות מכלל הזכויות המעוגנות בהסכמים הקיבוציים הכלליים בענף העבודה אליו הם משויכים.

לדוגמא, עובדי קבלן במקצועות התעשייה יקבלו את הזכויות המפורטות בהסכמים קיבוציים כלליים שנחתמו על ידי התאחדות התעשיינים.

עוד זכאים העובדים בחברות כוח האדם לזכויות ייחודיות, המעוגנות בצווי הרחבה לענף שירותי כוח אדם, המפרט, בין היתר, את זכויותיהם לשבות, לקבל דמי מחלה וחופשה מיוחדת, שי לחג, וכן את חובתו של הקבלן להפריש עבורם כספים כחוק לטובת חיסכון פנסיוני.

ראוי גם לציין, שהחוק מגביל את משך ההעסקה של עובד באמצעות קבלן כוח אדם לתשעה חודשים בלבד, שעם סיומם יכול המעסיק לבחור בין הפסקת עבודתו של המועסק לבין קליטתו כעובד מן המניין.

זכויות עובד קבלן במגזר הפרטי

לעובדי הקבלן זכויות המגיעות להם מתוקף צווי הרחבה החלים על כלל ציבור העובדים, ודנים, במרבית המקרים, בעניינים כדוגמת תשלום דמי הבראה, החזר דמי נסיעה, תוספת יוקר וחיסכון פנסיוני, וזאת במגזר העסקי-פרטי.

בין היתר מקנה צוו ההרחבה שחל על עובדי קבלן במגזר הפרטי זכויות כמו בסיס של 175 שעות בלבד לחודש עבודה, במקום 186 השעות הנדרשות מכלל ציבור העובדים, מה שמגדיל את סכומי התשלום במקרים של ימי חופשה ותשלום דמי הבראה או חגים.

בנוסף, מגדיל הצו את מספרם של ימי החופשה המגיעים לכל עובד בכפוף לוותק שצבר ל- 11 ימים בשנה, גם לעובדים חדשים, ואת ימי המחלה השנתיים ל- 24 (6 יותר מאלו להם זכאים כלל העובדים במדינה).

עוד מתיר צוו ההרחבה לעובדי קבלן במגזר הפרטי לצבור עד ל- 130 ימי מחלה, כל עוד הם ממשיכים להיות מועסקים באמצעות אותו קבלן כוח אדם, שהם ארבעים ימים יותר מאלו שזכאים כלל העובדים בישראל לצבור.

זכויות עובד קבלן במגזר הציבורי

עובדי קבלן המועסקים במגזר הציבורי זכאים להשוואת תנאי עבודתם לאלו של המועסקים הישירים.

משמעותה של זכות זו, המעוגנת בחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, היא שעובדי הקבלן זכאים לקבל שי זהה לחג כשל המועסקים הישירים, את אותו מספר ימי חופש במהלך חופשות מרוכזות על חשבון המעביד, תוספות שכר בשיעור זהה לשאר העובדים ועוד.

כללי זהירות לעובדי קבלן

כדי להבטיח את אפשרותכם לקבל תנאי העסקה הולמים והוגנים, על פי החוקים המגנים עליכם כעובדי קבלן, חשוב שתבחרו באחת מ-350 חברות כוח האדם המורשות, אשר פועלות תחת רישיון מטעמו של משרד התמ"ת.

היזהרו מהעסקה באמצעות חברות כוח אדם שאינן מורשות! קיימות חברות כוח אדם רבות כאלה במדינה, והן אלו שמתפרסמות לשמצה בשל ניצול מעמדם של המועסקים דרכן, והפרה של זכויותיהם החוקיות.

קיפחו את שכרכם או את זכויותיכם הסוציאליות כעובדי קבלן? חברת כוח האדם שללה מכם הפרשות לחיסכון פנסיוני או תשלום על ימי מחלה?

אנו במשרד עורכי הדין דוד סער מזמינים אתכם לחייג 073-7581885 בשביל לקבוע יום בו תגיעו לקבלת ייעוץ משפטי. הגיעו ויחד עמכם נביןאת תלוש השכר, ונברר את מצבכם מול המעסיקים.

במידת הצורך נמליץ בפניכם על הגשת תביעה משפטית בבית הדין לעבודה, על מנת לקבל פיצויים בסכום המקסימלי האפשרי על כל הפרה של זכויותיכם החוקיות.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

  ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

  דילוג לתוכן