ביטוח פנסיוני וקרן השתלמות

ביטוח פנסיוני עבורו זכאים עובדים לקבל הפרשות ממעסיקיהם נועד להבטיח את הגעתם לגיל הפרישה בכבוד ואילו קרנות ההשתלמות מהווה אפיק חסכוני לטווח הקצר, שמשרת רבים מהמועסקים במדינה. מהם תנאי הזכאות להפרשות וכיצד מוגדרות חובותיהם של המעסיקים בתחומים אלו? – על כך בדף שלפניכם.

ביטוח פנסיוני: מי זכאי לקבלו?

כל עובד בן 21 שנה ומעלה וכל עובדת בת 20 שנה ומעלה, זכאים לקבל הפרשות ממעסיקיהם לביטוח פנסיוני. שיעור ההפרשות הבסיסי עומד כיום על 18.5%, החל מהמשכורות של חודש ינואר בשנת 2017, כאשר מתוך כך 6% ישולמו על חשבון העובד והיתרה תשולם על חשבון המעביד. עובדים שהגיעו לגיל 67 יהיו זכאים אף הם להפרשות לביטוח הפנסיוני, ובלבד שאינם מקבלים קצבה מלבד תשלומי המוסד לביטוח לאומי המגיעים להם על פי חוק. במרבית המקרים, עובדים שהיו מבוטחים בביטוח פנסיוני פעיל ביום תחילת העסקתם, יהיו זכאים להפרשות הפנסיוניות מהיום בו החלו לעבוד, ואילו מועסקים שלא החזיקו בביטוח פנסיוני פעיל במועד תחילת העסקתם, יזוכו בהפרשות הללו כשיצברו שישה חודשי וותק במקום העבודה.   עובדים המבוטחים במסגרת הסכם קיבוצי ועובדי מדינה, עשויים להיות זכאים, במרבית המקרים, לתנאי הפרשות פנסיוניות משופרים.

קרן השתלמות: תנאי זכאות העובדים וחובותיהם של המעסיקים

הפרשותיהם של מעסיקים לקרנות השתלמות אינן מחויבות על פי חוק, אך יחד עם זאת, במקרה ונחתמו צווי הרחבה או הסכמים קיבוציים, הם עשויים לחייב את המעביד בתשלומם. לפניכם מספר מקרים הנכללים בהסכמים קיבוציים ובצווי הרחבה, שמחייבים את המעסיקים בהפרשת כספים לקרנות השתלמות:
  • עובדי חברות ניקיון: קבלניהן של חברות הניקיון מחויבים להפריש תשלומים לקרנות ההשתלמות של עובדיהם.
  • עובדי קבלן: במטרה להשוות את תנאי העסקתם של עובדי הקבלן לאלו של העובדים המועסקים ישירות על ידי החברות השונות במשק, נקבע על פי חוק כי במקומות בהם ישנו הסכם קיבוצי בר תוקף אשר מזכה את העובדים הקבועים בהפרשת תשלומים לקרנות השתלמות – יזוכו בהפרשות גם עובדי הקבלן.
  • עובדי אבטחה ושמירה: עובדים המועסקים באבטחה או בשמירה, במגזר הפרטי, הציבורי או בליווי טיולים – זכאים להפרשות לקרן השתלמות.
  • עובדי הוראה: גננות ומורים אשר חברים באחת מהקרנות הייעודיות שקיימות במשק למגזר זה, זכאים להפרשות מורחבות לקרן השתלמות.
  • עובד שיצא למילואים: זכאי לכך שמעסיקו ימשיך להפריש עבורו כספים לקרן ההשתלמות בסכום זהה לזה שהיה זכאי לו אילו היה עובד באותה התקופה.
  • עובדת בחופשת לידה: זכאית לכך שמעסיקה ימשיך להפריש עבורה תשלומים לקרן ההשתלמות באותם תנאים שקיבלה בטרם ילדה.
אופן העברת התשלומים מתחיל בכך שהעובד מציין בפני מעסיקו  את קרן ההשתלמות אליה ירצה שיופרשו הכספים. המעסיק מצדו, מחויב על פי חוק להעביר את התשלומים בתוך שבעה ימי עסקים ממועד תשלום המשכורת או חמישה עשר ימי עסקים מסוף החודש בעבורו משולמת המשכורת, במועד המוקדם מביניהם.  ראוי להדגיש כי מעסיק אשר ניכה ממשכורתו של עובד את התשלומים לקרן ההשתלמות ולא העבירם כחוק, עובר עבירה פלילית. חושבים שזכויותיכם לקבל ביטוח פנסיוני או הפרשות לקרן השתלמות ממעסיקכם נפגעו? למשרד עורכי הדין דוד סער ניסיון רב ובקיאות מרבית בדיני העבודה ובתחומי התביעות המגוונים שנועדו להבטיח את זכויות העובדים. פנו אלינו עוד היום ונשמח להעניק לכם ייעוץ, ייצוג וליווי משפטי בעניינכם.
מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן