תביעת נכות זמנית מביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה

מאת:

במוסד לביטוח לאומי קיימים מספר רחב של מושגים והגדרות הנוגעות לנכותו של אדם שנפגע במהלך עבודתו. להגדרות אלו משמעות רבה בקביעת רמת הפיצוי אותה יקבל, ועל כן חשוב שכל נפגע ילמד, יחד עם עורך דינו, אודות אותם מושגים והגדרות.

אחד מהמושגים וההליכים מול המוסד לביטוח לאומי הינה דרגת נכות זמנית. במאמר זה נכיר יותר מקרוב את משמעות הגדרה זו.

אופן קביעת הנכות במוסד לביטוח לאומי

במסגרת החוק בישראל נכותו של אדם יכולה להתבטא כנכות פיזית, שכלית ונפשית, כשנכויות אלו יכולות לקרות בשל מחלה, תאונה ואף ממום מלידה. במאמר זה נתמקד בנכות שנקבעת על ידי ועדות רפואיות במקרה של תאונת עבודה.

לאחר הגשת תביעה למוסד לביטוח לאומי יוזמן אותו אדם שנפגע לוועדה רפואית, אשר לה הסמכות לדון במצבו הרפואי ובליקויים מהם הוא סובל. אותה ועדה תבחן את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שהוגשו למוסד לביטוח לאומי, תשמע את טענותיו של הנפגע ותבדוק אותו בדיקה פיזית.

להחלטת הוועדה הרפואית משקל רב ומשמעותי בקביעה האם אותו אדם סובל מנכות באופן שמאפשר לו לקבל פיצוי כלשהו.

אופן קביעת הוועדה הרפואית נכות זמנית

במקרים בהם הוועדה רפואית קובעת כי מצבו של הנפגע התהווה לכדי מצב של נכות, עליה לקבוע את אחוזי הנכות ובכך לקבוע ולסכם האם מדובר במקרה של נכה זמני או קבוע.

במקרים ובהם נקבעה לנפגע דרגת נכות זמנית התרשמה הוועדה הרפואית כי מצבו של הנפגע ישתנה עם הזמן, כשבעצם מצב נכותו אינו קבוע וקיימת סבירות גבוהה וריאלית כי בבוא הזמן נכותו תתבטל או תצומצם, או זנזקו עוד לא התגבש לכדי נכות קבועה לצמיתות, ועל כן הגיעה אותה וועדה למסקנה כי יש לקבוע לאותו נפגע נכות רפואית זמנית.

ברוב המקרים קובעת הוועדה הרפואית נכות זמנית למשך תקופה שאיננה עולה על שנה. במקרים ומצבו הרפואי של הנפגע נותר כפי שהיה או החמיר, יצטרך אותו נפגע להופיע שוב מול הוועדה הרפואית על מנת לשכנע כי הוא עדיין זקוק לסיוע מעבר למסגרת הזמן שהוגדרה לו תחת אותה נכות זמנית.

האפשרות לזכאות של נכה נזקק במסגרת קביעת דרגת נכות זמנית

על הנפגע להכיר כי במסגרת קביעה של דרגת נכות זמנית של מתחת ל-100%, קיימת זכאות לקביעת דרגת נכות זמנית בשיעור של 100% לתקופה של ארבעה חודשים במידה ואותו עובד אינו יכול לעבוד בעבודה חלופית אחרת וכשאין לו הכנסות נוספות מעיסוקים אחרים.

על מנת ליהנות מזכאות זו על הנפגע ועורך דינו להגיש תביעה לנכה נזקק. החלטה האם לאפשר לאותו נפגע להיות מי שייהנה מזכאות של נכה נזקק נעשית על ידי ועדת רשות במוסד לביטוח לאומי והיא כוללת בתוכה פקיד תביעות, עובד שיקומי ורופא.

ליצירת קשר עם משרד עורכי דין דוד סער לחץ כאן

הרציונל מאחורי הרעיון של קביעת דרגת נכות זמנית

ההבחנה בחוק הישראלי בין קביעת נכות זמנית לבין נכות צמיתה הובילה לאורך השנים לביקורת מצד גורמים שונים העוסקים בתחום הפיצויים מהמוסד לביטוח לאומי. חלק מהביקורת נוגעת לעובדה כי עצם האפשרות הקיימת לוועדות הרפואיות בקביעת דרגת נכות זמנית לנפגעים, יש בה להפוך את הליך הזכאות לקשה ומייגע עבור נפגעים רבים אשר מוצאים עצמם מופיעים כמעט בכל שנה מול ועדות רפואיות שונות על מנת להצדיק בכל פעם מחדש את נכותם וזכאותם לפיצוי ראוי.

מנגד, המצדדים באפשרות להגדיר נפגע כמי שנמצא בסטטוס של נכה זמנית, יש בה להוביל ולעודד נפגעים רבים לשקם עצמם ולעשות את המרב על מנת לצמצמם עד כמה שניתן ובמקרים אחרים אף להעלים לגמרי את נכותם במידה והדבר האפשרי. כך, מעודדת המדינה את אזרחיה לשאוף להליך חיובי של שיקום ובו אנשים יוכלו לשוב ולעבוד ולחיות חיים פרודוקטיביים, תוך הימנעות מיצירת מוטיבציה אצל אנשים להתבוסס במצבם כנכים למרות האפשרות הריאלית לשיקום.

משרדנו מתמחה בייצוג נפגעי עבודה בועדות הרפואיות השונות, כולל הגשת ערר לועדות רפואיות לעררים במקרה הצורך, ובמקרים מסוימים גם הגשת ערעור לבית הדין לעבודה. הניסיון מלמד, כי ייצוג וליווי של עורך דין ביטוח לאומי מקצועי ומנוסה בועדות מביא להצלחות ולתוצאות מצוינות.

ליצירת קשר עם משרד עורכי דין דוד סער לחץ כאן

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן