גמלת סיעוד בביטוח לאומי

מאת:

לשמחתם, בהגיעם "לגיל הזהב" או אם תרצו לקרוא לכך "הגיל השלישי", נדרשים חלק רב מהקשישים לעזרת הזולת בביצוע פעולות יום יומיות פשוטות, כמו אכילה, רחצה, הליכה וכו'. על מנת לעזור לאותם קשישים, חוקק בשנת 1988 פרק י' לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה-1995, שכותרתו ביטוח סיעוד.

כדי להגיש תביעה לגמלת סיעוד למוסד לביטוח לאומי, רצוי להתייעץ טרם הגשתה עם עו"ד, מומחה בתחום הביטוח הלאומי, זאת מפאת העובדה שלאחר הגשת התביעה עומדים כמה מכשולים בפני הקשיש עד לקבלת גמלת הסיעוד כפי שיפורט בהמשך.

קריטריונים לקבלת סיוע

ראשית, על מנת לקבל את הסיוע המגיע על פי החוק, יש לעמוד בתנאים הבאים:

  • תושב ישראל שהגיע לגיל פרישה (גברים 67, נשים 62).
  • עמידה במבחן ההכנסות (ביחס ליחיד או ביחס לזוג).
  • הקשיש אינו מסוגל לבצע לבדו חלק או את כל הפעולות הבאות: להתלבש, להתרחץ, לאכול, לטפל בהפרשות, להתהלך בבית וכדומה, או שהוא נמצא זקוק להשגחה בבית למען בטיחותו ובטיחות הסובבים אותו.
  • הקשיש אינו מקבל קצבת שירותים מיוחדים מהמוסד לביטוח לאומי, עקב נכות קשה או גמלה לטיפול אישי מאוצר המדינה.
  • הקשיש גר בביתו הפרטי (ולא בבית אבות).

בדיקת רמת הסיוע הנדרש

שנית, לאחר שתתקבל התביעה לגמלת סיעוד בסניף הביטוח הלאומי, והקשיש עומד בתנאים הנ"ל, יישלח לבית הקשיש איש מקצוע (אח/ות או פיזיותרפיסט), על מנת לקבוע את מידת תלותו בעזרת הזולת, או את מידת ההשגחה שהוא זקוק לה. מבחן זה הינו המבחן המהותי שתוצאותיו משפיעות באופן רב על קבלת התביעה או דחייתה. לכן אנו ממליצים על ליווי של עו"ד במהלך הבדיקה, כך ניתן לוודא שלא נעשה עוול לקשיש וכי איש המקצוע מטעם ביטוח לאומי בודק את מצבו של הקשיש בצורה מקיפה, תוך שמתייחס כראוי למצבו הרפואי והגופני.

גובה וסכום הגמלה

לעת עתה אין אפשרות להגיש לביטוח לאומי תביעות לגמלה בכסף, למרות ניסוי שנעשה בכמה סניפים של ביטוח לאומי בערים שונות, אשר בחן את האפשרות לכך. יוצא מכלל זה הם המקרים אשר בהם יש מטפל סיעודי בכל שעות היממה, שאז ניתן לדרוש גימלה בכסף.

בכל מקרה כרגע "מתורגמת" הגמלה לשעות סיעוד שבועיות, על פי צורכי הקשיש, קרי קבלת עזרה מעובד של המוסד הביטוח הלאומי להתלבש, להתקלח, לאכול, לטפל בהפרשות, לסייע בניידות בבית, בניהול משק בית, ובהשגחה.

כמו כן, מקנה גמלת הסיעוד הטבה בחשבון המים, הנחה בארנונה, הנחה בחשבון החשמל ועוד.

להתייעצות עם עורך דין ביטוח לאומי מטעם משרד עורכי דין דוד סער, השאירו פנייה באתר או צרו עמנו קשר טלפוני.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן