ביטול החלטת המוסד לביטוח לאומי לשלול תושבות שליחים

מאת:

המדובר בזוג תובעים, שעלו לישראל בתחילת שנות ה-90 וקיבלו מעמד של עולים ואזרחות ישראלית מכוח חוק השבות. בחודש ספטמבר 2009 נשלחה התובעת לשליחות עם בעלה כדי לשמש "רבה" בקהילה של יהדות "מתקדמת" ברוסיה מטעם איגוד "יהודי" כלשהו.

לאחר 6 שנות שליחות בחו"ל, גילו התובעים כי ביטוח לאומי שלל את תושבותם. לאור זאת, פעלו והגישו תביעה כנגד המוסד לביטוח לאומי שנדונה בבית הדין האזורי לעבודה (בל 51264-08-16).

במסגרת טיעוניהם, טענו התובעים, כי על אף שהותם הממושכת בחו"ל, מעולם לא העתיקו את מרכז חייהם לחו"ל. בנקודה זו יצוין, כי "מבחן התושבות" במוסד לביטוח לאומי, נקבע בהתאם למרכז החיים של המבוטח. ככל שמרכז חייו וזיקתו היא לארץ, הרי שיראו אותו כתושב ישראל לכל דבר ועניין.

התובעים טענו, כי השליחות הייתה זמנית, וכל רכושם נשאר בארץ, כאשר מעולם לא השכירו את דירתם ואילו בחו"ל דרו בשכירות על חשבון האיגוד.

ביה"ד קיבל את תביעתם של בני הזוג, וקבע כי כאשר מיישמים את מבחן 'מרכז החיים' על התובעים, מתקבלת התוצאה לפיה מירב הזיקות שייכות לישראל, ביניהן בין היתר: קיומם של נכסים בישראל, אופי המגורים, סוג העבודה בחו"ל, מטרת השליחות וכו'

התביעה כאמור התקבלה והמוסד לביטוח לאומי חוייב בהוצאות בסך 2,500 ₪

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן