קביעת וועדה רפואית לעניין אי כושר

מאת:

התערבות בית הדין לעבודה בהחלטות של הועדה הרפואית בביטוח הלאומי. לקריאת סיפור המקרה כנסו לכאן.

בית הדין לעבודה, בבל (חי') 21603-11-10‏ ‏ עבד אלחמיד עבד אלחכים נ' המוסד לביטוח לאומי מתאריך 11/07/2011, דן בערעור שהוגש על ידי מבוטח, על החלטת וועדה רפואית לעררים, אשר קבעה כי הוא לא איבד 50% מכושרו להשתכר ולפיכך אינו זכאי לקצבת נכות כללית.

בית הדין לעבודה ציין, כי במסגרת סמכותו של בית הדין לדון ב"שאלה משפטית" בלבד. לשם כך, בוחן בית הדין, האם טעתה הוועדה הרפואית בשאלה שבחוק, חרגה מסמכותה, התעלמה משיקולים זרים או התעלמה מהוראה המחייבת. בית הדין הבהיר, כי הלכה פסוקה היא, שהקביעה אם אדם כשיר לעבוד או לא ובמידה שכן, באלו עבודות ובאלו אחוזי משרה והאם העבודות מתאימות למגבלותיו הרפואיות, מסורה לוועדה הרפואית המיומנת לכך ואין בית הדין מחליף את שיקול דעתו בשיקול דעתה של הוועדה, אלא אם מדובר בטעות משפטית גלויה על פי נוסח ההחלטה.

לגופו של עניין, לאחר שעיין בפרוטוקול הוועדה הרפואית לעררים, קבע בית הדין לעבודה, כי הוועדה לא יצאה ידי חובתה לפיה, עליה לבחון את השפעת ליקוייו של התובע על יכולתו לחזור לעבודה במלואה או בחלקה. לאור האמור, קבע בית הדין כי נפל פגם בהחלטת הוועדה והחזיר את הדיון לוועדה הרפואית לעררים, על מנת שתפרט ותנמק את החלטתה.

להתייעצות עם עורך דין ועדה רפואית

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן