ועדה רפואית משרד הביטחון

מאת:

החלק שאחראי על קביעת אחוזי הנכות לנכי צה"ל מתבצע על ידי הועדה הרפואית של משרד הביטחון. ועדה שלא פעם מחמירה עם אותם נכים ומצריכה מהם לפנות לשירותיהם של עורכי דין. לצערנו הרב, המקרה האחרון שבו נכה צה"ל, איציק סעידיאן, הצית עצמו זעזע את המדינה כולה והנציח את המאבק העיקש של נכי צה"ל כנגד משרד הביטחון לקבל את זכויותיהם.

מי אלו המגיעים לפגישה בוועדות הרפואיות?

הגעה לוועדות הרפואיות של משרד הביטחון שמורה כמובן למספר קבוצות השייכות לאותו גוף גדול ומסועף. בין היתר, אלו המגיעים לוועדות הם כמובן חיילים בשירות סדיר בצה"ל או אלו המשרתים בשירות מילואים, חיילים בשירות סדיר בצה"ל שנפגעו בזמן חופשתם, עובדי משרד ראש הממשלה ואף חלק מעובדי משרד החוץ, שוטרי משמר הגבול – הן אלו בשירות סדיר והן אלו בשירות קבע, שוטרי משטרת ישראל ואף שוחרים ואלו המשתתפים בקורסים קדם צבאיים, כשבמקרה שלהם מדובר אך ורק בפציעה.

אופן קבלת ההחלטות בוועדה הרפואית

הועדה הרפואית במשרד הביטחון היא זו בעלת הסמכות הסטטוטורית ובכך משמשת כגוף שיפוטי אשר כפוף לחוק בישראל, כשתפקידה נועד להחליט ולקבוע בין דרישותיהם לפיצויים של נכי צה"ל לבין טענותיו של קצין התגמולים מטעם צה"ל וזאת על בסיס חוק הנכים תגמולים ושיקום.

בראש כל ועדה רפואית עומד רופא או מספר רופאים מכהנים ולצידם מזכיר הוועדה שתפקידו, בין היתר לעדכן את אותו אדם העומד מול הוועדה בכל הנוגע לנידון בה וזאת בנוסף לרישום הפרוטוקול המלא שלה.
הועדות הרפואיות במשרד הביטחון מקבלות החלטותיהן בין היתר, תוך הישענות על חוות דעת של רופאים מומחים המוזמנים לוועדה, כשאותן ועדות אינן חייבות לאמצן באופן גורף.

ליצירת קשר עם עורך דין ועדות רפואיות

כיצד להיות מוכן לוועדה הרפואית?

כל נפגע או נכה צה"ל שקיבל הזמנה לוועדה הרפואית במשרד הביטחון הינו מי שצלח בעצם את שלב קצין התגמולים אשר דן והעמיק בבקשתו והגיע למסקנה כי יש לזמן את אותו אדם לוועדה רפואית.

על מנת להצליח ולגרום לוועדה הרפואית לפסוק אחוזי נכות גבוהים עד כמה שניתן, יש להגיע מוכנים ללוועדה תוך הכנת כלל המסמכים הרלוונטיים, לספק תיאור המצב הרפואי באופן ברור, נהיר, ממוקד וכרונולוגי ולהכיר כמובן אלו דברים חשוב לומר ולהדגיש וממה להימנע. יש לזכור שהועדה אורכת בין 5 ל-10 דקות בלבד, ובזמן קצר זה על הנכה לתאר את מצבו הרפואי באופן תמציתי ומקיף ככל שניתן.

רבים מפגועי ונכי צה"ל עוברים הכנה מקדימה יחד עם עורכי דינם. לעורכי דין אלו ניסיון רב בעבודה מול משרד הביטחון ואף מול גופים דומים בהתנהלותם דוגמת המוסד לביטוח לאומי. עורכי הדין וצוותם המקצועי יוכלו להכין אתכם לוועדה הן ברמה המנטלית והרגשית, באופן בו תציגו את המקרה שלכם וכמובן יכינו עבורכם את המסמכים הרלוונטיים אשר יחזקו תביעתכם, כאשר עורכי הדין ייצגו אתכם בועדה, כאשר ברוב המקרים לכך יש חשיבות מכרעת בהחלטת הועדה.

להשארת פניה בנושא והתייעצות עם עורך דין מטעם משרדנו לחצו כאן

גובה הפיצויים על בסיס גבוה אחוזי הנכות שייקבעו

כפי שכבר הובהר קודם, קיימת חשיבות רבה במוכנות שלנו ועורך הדין שלנו לקראת הדיון בוועדה הרפואית במשרד הביטחון. היכולת להעביר לוועדה במספר דקות קצר את מצבנו הרפואי יש בו להיות קריטי ממש לקביעת גובה אחוזי הנכות.

הרף התחתון של אחוזי הנכות שנקבעים הינו רף של 10% ופחות מכך. במקרים אלו, לא יהיה זכאי אותו אדם לפיצוי כלשהו ממשרד הביטחון מלבד מקרים שהוגשו עוד לפני 1996. המדרגה הבאה בדרגת אחוזי הנכות נעה בין 10% ל-19%. אז ניתן בעצם ליהנות ממענק חד פעמי, כשאותו מענק במקרה של פציעה בעת חופשה יינתן רק אם ייקבעו 20% נכות ומעלה.

במקרים בהם קובעת הוועדה הרפואית 20% נכות ומעלה יהיה זכאי אותו פצוע או נכה לקצבה חודשית וזאת לצד מימון הוצאותיו הרפואיות ושאר הטבות נוספות ומשמעותיות, דוגמת מימון לימודי השכלה גבוהה.

אין ספק שאותה מדרגה שלישית מהווה מדרגה משמעותית לעומת קודמיה ורבים מהפצועים והנכים, יחד עם עורכי דינם, שואפים להביא את הוועדה הרפואית לקבוע להם אחוזי נכות של 20% ומעלה.

המדרגה הגבוהה יותר היא זו בה נקבעים כ-30% נכות ומעלה. כאן הזכאות מתרחבת למספר רחב יותר של הטבות, בנוסף כמובן לקצבה חודשית, והיא תכלול בתוכה גם רכב מטעם משרד הביטחון ושאר הטבות אשר מוענקות לכל חייו של הנכה.

לסיכום, משרדנו מתמחה בייצוג וליווי נכי צה"ל מתחילת הטיפול בתיק, ריכוז המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, הפנייה לחוות דעת רפואיות במידת הצורך, ליווי וייצוג בועדות הרפואיות, וייצוג בבתי המשפט בערכאות השונות. עו"ד דוד סער בעל ניסיון רב בתחום, וייצוגו בועדות של משרד הביטחון במהלך השנים הביא לתוצאות מירביות ללקוחותיו.

לקבלת מידע נוסף והתייעצות עם עורך דין בנושא ייעוץ וליווי משפטי לוועדות רפואיות השאירו לנו פניה באתר או צרו עמנו קשר טלפוני.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור