עורך דין ועדה רפואית

ועדות רפואיות חורצות את גורלנו במקרים רבים: כך בנכויות של ביטוח לאומי, נכות כללית, נכות נפגעי עבודה, שירותים מיוחדים, ילד נכה, ניידות ועוד. כך גם בנכויות של עובדי שירות הבטחון שהינן נפרדות והקובעות את הנכות לפי חוק הנכים וכן ועדות רפואיות של קרנות פנסיה ועובדי מדינה. המשותף לכולן, שהן אלו שתיקבענה את זכויותינו במידה וניאלץ לעמוד מולן.

כוחן של ועדות אלו הוא רב מאד וניתן לומר שאף כשמדובר בועדת ערר כוחן אף עולה על כוחם של שופטי בית המשפט או בית הדין לעבודה, שכן על החלטותיהם ניתן לערער בשאלה משפטית בלבד ולא רפואית.

התחושה היא שרבים מתאכזבים מהחלטות הועדות הרפואיות וסבורים כי נעשה עימם עוול. נראה כי אלה ההולכים עם תחושה זו אין להם אלא להלין על עצמם, שכן ברור לגמרי שכמו שאדם לא יעיז להופיע בגפו בבית משפט בעניין חשוב מאד עבורו, כך גם אין להופיע בפני ועדה רפואית כלשהיא ללא ייצוג.

המופיע בפני ועדה רפואית יווכח כי הזמן שיעמוד לרשותו לטעון טענותיו לא יעלה על דקות ספורות. במצב כזה יש לנצל את הזמן הקצר לטיעונים מיוחדים ומנצחים. טיעונים כאלה לרוב מושגים לאחר לימוד יסודי מאד ומעמיק את מצבו הרפואי של החולה ואי אפשר בלי ידיעת החוק והתקנות על בוריין ואת המשמעויות הנובעות מהן.

עורכי דין מנוסים בייצוג בוועדות ואשר צברו נסיון רב בכך, יודעים בדיוק מה חשוב שהוועדה תשמע ומה לא. הייתי ממליץ לכל אחד ללא יוצא מן הכלל לא להופיע לוועדה רפואית ללא ייצוג עורך דין שזה התחום העיקרי בו הוא עוסק. הנזק שעלול להיגרם מהופעה כושלת, עלול להיות במקרים רבים בלתי הפיך. כל כך הרבה גורמים הם שמשפיעים על החלטות הוועדה שאין להקל ראש בכך. קרוב לוודאי שרבים יכלו לשפר את מצבם אם רק היו יודעים להיעזר באנשי מקצוע מתאימים.

ולבסוף, אין לוותר בשום פנים ואופן על הופעה משותפת של עורך הדין והלקוח בפני הוועדה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור