זכאות עובדת לגמלת שמירת הריון למרות שהותה בחופשה בחו"ל

מאת:

במקרה הנדון, התובעת קיבלה חופשת מחלה עקב כאבי הריון, החל מהתאריך 19/12/2007. יום לאחר מכן יצאה התובעת לחופשה בת 3 ימים בתורכיה. לאחר חזרתה לארץ התאשפזה התובעת בבית החולים ולא חזרה עוד לעבודתה. לאחר שהתובעת הגישה תביעה לקבלת גמלת שמירת הריון מהמל"ל, דחה אותה המל"ל בטענה כי אינה עומדת בתנאי סעיף 58 לחוק הביטוח הלאומי.

לאור זאת, הגישה התובעת תביעה לבית הדין האזורי לעבודה, על מנת לחייב את המל"ל בתשלום גמלת הריון.

בית הדין האזורי לעבודה דן בפסק הדין בעניין הפרשנות הראויה לסעיף 58 לחוק, אשר קובע כי שמירת הריון היא היעדרות מהעבודה "בשל מצב רפואי הנובע מההיריון". בית הדין קבע כי מאחר והתובעת אינה דורשת קבלת גמלת הריון עבור התקופה בה שהתה בחו"ל, הרי שמועד סיום עבודתה היה עם חזרתה לישראל ולא ממועד קבלת ימי חופשת המחלה, ולפיכך לא חל כל נתק בין מועד סיום עבודתה ובין תחילת תקופת שמירת ההיריון ומכאן יש לקבל את תביעתה לקבלת גמל הריון החל ממועד חזרתה לישראל ואילך – קרי החל מהתאריך 24/12/2007. כמו כן, התייחס בית הדין לטענת המל"ל, לפיה עובדת יציאת התובעת לחו"ל מלמדת שמצבה לא היה קשה עד הצורך בקבלת גמלת הריון. בית הדין פסק כי משניתן אישור מחלה, הרי שמצבה הרפואי ענה על הגדרות סעיף 58 לחוק ומשכך אין נפקא מינא לשאלה האם פעלה בעצת רופאיה או לאו.

בסופו של יום, קיבל בית הדין את תביעת התובעת, ופסק כי התובעת זכאית לקבלת גמלת שמירת הריון מצד המל"ל, החל מהתאריך 24/12/2007, וזאת בתוספת להוצאות המשפט.

ב"ל 11818-01-09 עאמר נ' המוסד לביטוח לאומי

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן