אופן חישוב דמי לידה לנשים בחופשת לידה

מאת:

המדובר בעובדת שילדה את בנה ביום 4.7.13. בהתאם לחוק, זכאית הייתה היא לחופשת לידה בת 26 שבועות, ומשכך יצאה היא לחופשת לידה עד ליום 31.12.13. בפועל, קיבלה העובדת מהמוסד לביטוח לאומי, דמי לידה עד ליום 10.10.13 בלבד, זאת לאור סעיף 50 לחוק הביטוח הלאומי, שמגביל את תקופת התשלום ל- 14 שבועות בלבד.

ביום 1.1.14 העובדת חזרה לעבודתה, זאת עשתה עד ליום 30.1.14, כאשר החל מיום 31.1.14 נדרשה לצאת לשמירת היריון בשל היריון נוסף בו זכתה.

העובדת הגישה תביעה לביטוח הלאומי לקבלת גמלה שמירת הריון, וביטוח לאומי אישר את הגמלה החל ממועד יציאתה לשמירת הריון.

חישוב הבסיס לתשלום הגמלה נעשה ע"י הביטוח הלאומי, לפי הכנסתה של העובדת בחודשים 10-12/2013, בחודשים בהם שהתה בחופשת לידה ללא תשלום והכנסתה הייתה דמי הלידה שקיבלה כאמור לעיל. לאור נתון זה שנלקח בחשבון, יצא שגובה גמלת שמירת ההריון של העובדת, הסתכם בסך זעיר של כ 1,000 ₪ בלבד.

העובדת לא ויתרה והגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה במסגרתה עתרה לתיקון העוול שנגרם לה. ביטוח לאומי מנגד, טען כי העובדת הייתה בחופשת לידה מרצונה ולא בשל אילוץ או כורח, ולכן בהתאם לתקנה 2 לתקנות האמהות, אינה זכאית לתיקון בסיס החישוב (תקנה 2 מאפשרת במקרים של אונס, חישוב שכר בסיס בהתאם לשכר עבודתה הרגיל של התובעת).

ביה"ד האזורי קיבל את התביעה והמוסד לביטוח לאומי ערער על כך לביה"ד הארצי (עב"ל 5280-04-15). במסגרת פסק דינו, קבע ביה"ד הארצי, כי התיקון בחוק שהאריך את חופשת הלידה למשך 26 שבועות במקום 14 שבועות, ועל כן הגם שחלק מחופשת הלידה הינה ללא תשלום, עדיין מדובר בחופשה שאורכה נקבע בחוק, ועל כן היא נכנסת לגדר החריגים שבתקנה 2 לתקנות האמהות הנ"ל. במסגרת החלטתו, לקח ביה"ד בחשבון את תכלית התיקון לחוק, לפיו יש לעודד נשים לשהות בחופשת לידה ארוכה מבלי לפגוע בימי החופשה השנתית שלה, ומבלי שהעובדת תחשוש לנצל תיקון זה, אך ורק בשל חשש לפגיעה בזכויותיה האחרות. 

הערעור נדחה. 

משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה, ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן