עורך דין ביטוח לאומי

עורך דין מתמחה לביטוח לאומי

ההתמודדות אל מול הביטוח הלאומי יכולה להיות חוויה מורכבת בהחלט. בין סוגי התביעה השונים, ארגון המסמכים החשובים וההתנהלות אל מול הגורמים השונים, יתכן שתמצאו את עצמכם חשים מעט אבודים. למרבה המזל תוכלו להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני ביטוח לאומי אשר לא רק ידריך אתכם בתהליך, אלא גם יסייע לכם להשיג את התוצאות הטובות ביותר עם הרבה פחות מאמץ. במאמר זה נלמד על סוגי התביעות השונות אותן ניתן להגיש לביטוח לאומי, מדוע חשוב לפנות בהקדם לעורך דין ביטוח לאומי ומהם שלבי התביעה בביטוח לאומי ועוד.

עורך דין ביטוח לאומי – נושאים וסוגי תביעות שאפשר להגיש

ישנם נושאים רבים וסוגי תביעות רבים עמם יכול עורך דין ביטוח לאומי לסייע לכם להתמודד. הנה רשימה של כמה מסוגי התביעות והנושאים הנפוצים ביותר:

 • תביעת נכות כללית - תביעה זו נועדה לסייע למי שבעקבות נכות אינו יכול עוד להשתכר בעצמו באופן מלא או חלקי. תביעה זו מאפשרת לתובעים לקבל אחוזי נכות המתבטאים בקצבה חודשית המסייעת לבעלי הנכות להשתכר. על מנת לקבל נכות כללית יש לעבור מספר שלבים, כאשר השלב הראשון הוא נכות רפואית מעל 60%, או נכות רפואית מעל 40% כאשר אחד הליקויים הוא מעל 25% (במקרה של עקרת בית עליה לעבור נכות רפואית של 50%). לאחר שעברתם את שלב הנכות הרפואית, כעת יהיה עליכם לעבור שלב נוסף והוא קביעת דרגת אי כושר מעל 60%. ישנן מספר דרגות לאי כושר והן: 60%, 65%, 74% ו-100%. כל דרגה מזכה בסכום אחר של קצבה, כאשר יש לזכור שהדבר היחיד שקובע את גובה הקצבה שלכם היא דרגת אי הכושר שנקבעה לכם. דרגת אי כושר לעיתים נקבעת על-ידי עובד/ת סוציאלית מטעם ביטוח לאומי, ולכן מדובר בוועדה חשובה מאוד.
 • קצבת נכות מעבודה - אדם אשר נפגע בעקבות עבודתו יכול להגיש תביעה לביטוח לאומי בנושא קצבת נכות מעבודה, כדי לקבל מענק או קצבה. גובה התשלום יקבע לפי אחוזי הנכות של התובע, רמת השתכרותו טרם הפגיעה ומשתנים נוספים. השלב הראשון בתביעת נכות מעבודה הוא הגשת תביעה לדמי פגיעה, כאשר במסגרת תביעה זו קובע פקיד התביעות את הפגיעות שנגרמו לכם מהתאונה. שלב זה הוא קריטי היות ואם לא צוינו כל הפגיעות שנגרמו לכם, הוועדות הרפואיות שיהיו לכם לאחר מכן לא יוכלו לדון בפגיעות שלא הוכרו על-ידי פקיד התביעות. לכן, חשוב מאוד לבחון את החלטת פקיד התביעות על מנת לוודא שכל הפגיעות שהוכרו הן גם כל הפגיעות שנגרמו לכם בפועל מהתאונה. לאחר שלב "ההכרה" ותשלום דמי פגיעה, יש להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה, כאשר במסגרת תביעה זו תזומנו לוועדות רפואיות אשר יקבעו את גובה הנכות שנותרה לכם מהתאונה. כפי שנאמר, כגודל הנכות כך יהיה גודל הפיצוי. חשוב לדעת, עד 9% נכות לא תהיו זכאים לכלום. מ-10% נכות ועד 19% נכות תהיו זכאים למענק חד פעמי. מ-20% נכות ואילך תהיו זכאים לקצבת נכות חודשית. כל התשלומים בתחום זה הם נגזרת של השכר שהרווחתם ב-3 חודשים לפני התאונה.
 • גמלת ילד נכה - הורים אשר אחד מילדיהם או יותר הם בעלי נכות המוכרת על-ידי הביטוח הלאומי, יכולים להגיש תביעה לקבלת קצבה חודשית אשר נועדה לסייע להורים להתמודד עם הוצאות הטיפול והעומס. במסגרת תביעה זו יש להגיש מסמכים רפואיים ואבחונים שהילד ביצע בתקופה האחרונה, ולהוכיח שישנו סיכון התנהגותי או עיכוב התפתחותי משמעותי אשר מצדיק קבלת גמלת ילד נכה. לעיתים יהיה צורך גם בחוות דעת רפואית פרטית אשר תחזק ותחדד את מצבו הרפואי הקשה של הילד, ועל מנת להגדיל את הסיכויים להצלחת התביעה. כמובן שייצוג עו"ד בוועדה עצמה הוא עניין קריטי ביותר, הן בתוך חדר הוועדה והן בהכנה לפני הכניסה לחדר הוועדה.
 • קצבת שירותים מיוחדים - קצבה זו מיועדת לאנשים עד גיל פרישה אשר זקוקים לסיוע של אדם אחר בפעילויות יומיומיות. המבחנים של תביעה זו הם מבחנים דומים למבחני הסיעוד, כגון: ניידות, הלבשה, רחצה, אכילה, שליטה על הסוגרים, סיכון עצמי או סיכון הזולת, וכן מבחנים המודדים את העזרה הדרושה בניהול משק בית כגון: הפעלת מכשירי חשמל, הכנת מזון, טיפול תרופתי, אחזקת הבית, יכולת לעשות קניות וסידורים וכיוצ"ב.
 • קצבת סיעוד - עבור אנשים אשר הגיעו לגיל הפרישה, הזקוקים לסיוע של אדם אחר בפעילויות יומיומיות כמו רחצה, הלבשה או ניידות, יכולים לבקש קצבה אשר תסייע להם לקבל את הסיוע לו הם זקוקים. כמו כן, ביטוח לאומי יכול לסייע לאותם אנשים באמצעות שירותי סיעוד. כאמור לעיל, המבחנים המלאים הבודקים האם אדם הוא במצב סיעודי או לא הם המבחנים הבאים: הלבשה, ניידות, רחצה, שליטה על הסוגרים, אכילה, סיכון עצמי או לזולת, ומבחנים הבודקים את העזרה הדרושה לניהול משק בית: הפעלה של מכשירי חשמל, היכולת להכין אוכל, לקיחת טיפול תרופתי באופן עצמאי, היכולת לתחזק את הבית, יכולת לעשות סידורים וקניות וכו'.
 • קצבת ניידות - הטבות ניידות מיועדות עבור אלה אשר בעלי מוגבלות ברגליהם, באופן אשר מונע להם להתנייד בחופשיות. ישנה רשימת ליקויים שמי שעונה על אחד הליקויים יכול לקבל קצבת ניידות. אם הפגימה ממנה אתם סובלים אינה מופיעה ברשימת הליקויים של ניידות, לא ניתן יהיה לקבל קצבת ניידות. חשוב לדעת, את טופס התביעה לניידות יש לקחת לרופא המטפל בכם ולהחתים אותו. לא ניתן להגיש תביעת ניידות ללא חתימת רופא. לאחר הגשת התביעה תזומנו לוועדה רפואית המורכבת מרופאים בתחום הליקוי שלכם, שבמסגרתה תעברו בדיקה רפואית קצרה הבוחנת את המוגבלות שלכם בניידות. חשוב מאוד להגיע עם עו"ד שמתמחה בתביעות ניידות על מנת שידריך אתכם לפני הכניסה לוועדה, וכן כדי שידע להציג את הבעיות שלכם בצורה מיטבית בפני הוועדה. לעיתים רבות זה מה שעושה את ההבדל בין קבלת קצבת וזכויות לבין אי קבלתן.
 • פטור ממס הכנסה - עבור מי שביטוח לאומי קבעו לו לפחות 90% נכות רפואית לצמיתות או לתקופה זמנית של לפחות 185 ימים, ישנה אפשרות לקבל פטור מתשלום מס הכנסה. לפני קבלת פטור ממס הכנסה יהיה עליכם לעמוד בפני ועדות רפואיות, לעיתים לפני מספר רב של ועדות (כל ועדה בתחום הליקוי שלה, ואם יש לאדם הרבה ליקויים בהרבה תחומים, אזי שיקבעו לו מספר ועדות). גם כאן, על מנת לקבל את אחוזי הנכות האמיתיים שמגיעים לכם, יש לפנות לוועדות הרפואיות בליווי עורך דין ביטוח לאומי אשר ידע להציג את הבעיות בצורה מיטבית על מנת למקסם את זכאותכם.

מדוע חשוב לפנות בהקדם אל עורך דין ביטוח לאומי

עורך דין ביטוח לאומי

פנייה אל עו"ד ביטוח לאומי היא חשובה שכן היא תסייע לכם לבצע את התהליך המיטבי ביותר. עוד לפני שאתם עושים צעד מול הביטוח הלאומי, מומלץ מאוד לקבל את עצתו המקצועית והמיומנת של עורך דין לביטוח לאומי כדי שלא תפגעו בסיכויים שלכם לקבל את התוצאות הטובות ביותר. כמו כן, פנייה מוקדמת אל עורך דין ביטוח לאומי יכולה למנוע מכם לעשות טעויות שאחר כך יהיה קשה לתקנן. חשוב מאוד לעשות פעולות הכנה לפני הגשת התביעה לביטוח לאומי, ובעניין זה עורך דין ביטוח לאומי יכול לסייע רבות היות והוא מכיר היטב את הדרוש לצורך הצלחת התביעה.

איך עורך דין לביטוח לאומי יכול לסייע במקרה שלכם?

אם אתם מעוניינים להגיש תביעה לביטוח לאומי, עורך דין לענייני ביטוח לאומי יוכל לסייע לכם במגוון אופנים. ראשית, עורך דין לענייני ביטוח לאומי יסייע לכם להכין את כל המסמכים הדרושים להגשת התביעה בצורה המדויקת ביותר. כמו כן, עורך דין ביטוח לאומי המתמחה בתחום זה, מכיר את כל תהליכי התביעה אל מול הביטוח הלאומי וכך הוא יוכל לסייע לכם לחסוך בזמן ובמאמץ, כדי שתוכלו לשמור על שקט נפשי לכל אורך התהליך. עו"ד ביטוח לאומי יכול לסייע לכם גם בוועדות הרפואיות עצמן, להיכנס איתכם לחדרי הוועדות ולדבר במקומכם, להציג את עניינכם בצורה הטובה ביותר, ולהגדיל לכם את הסיכויים להצליח בתביעתכם.

תהליך הגשת תביעה באמצעות עורך דין לביטוח לאומי

עבור כל סוג של תביעה לביטוח לאומי, יתכן כי הדרך תהיה מעט שונה. יחד עם זאת, ישנם מכנים משותפים ברורים מאוד לכלל תהליכי התביעות.

השלב הראשון בתהליך התביעה הוא איסוף של מסמכים המוכיחים את טענת התביעה. עורך דין לתביעת ביטוח לאומי יוכל לסייע לכם לדעת בדיוק אילו מסמכים נדרשים ויסייע לכם לארגן את מסמכי התביעה בצורה הטובה ביותר. למסמכי התביעה ישנה השפעה רבה על ההחלטה הסופית, לכן מדובר בשלב קריטי.

השלב הבא של תהליך התביעה הוא הגשת התביעה לביטוח לאומי. חשוב להבין כי לתהליכי תביעה בביטוח לאומי ישנם לוחות זמנים ברורים, וישנה חשיבות רבה לעמידה בזמנים בכל הקשור להגשת המסמכים והתביעה עצמה.

ישנן תביעות בהן עולה צורך בדיונים בבית המשפט. במקרים אלה עורך דין נגד ביטוח לאומי מיומן יעניק לכם ייצוג משפטי מקצועי, אשר יסייע לכם להגיע להצלחה.

במקרים בהם הביטוח הלאומי הגיע להחלטה אשר אינה נותנת מענה לצרכיו של התובע, עורך דין לביטוח לאומי יסייע לכם להגיש ערעור, תהליך שיש משקל רב לייצוג משפטי מקצועי.

תפקידיו החשובים של עורך דין ביטוח לאומי בייצוג במקרה שלכם

תפקידו של עורך דין לביטוח לאומי בייצוג במקרה שלכם, הוא ללוות אתכם לאורך תהליך התביעה מתחילתו ועד סופו. עורך הדין יסייע לכם להבין את הזכויות אותן תוכלו לתבוע, לאסוף את כל המסמכים אשר תומכים בתביעה שלכם, בהגשת התביעה לביטוח הלאומי, בייצוג מול הוועדות הרפואיות השונות ובערעורים במידה והם נדרשים. למעשה, ליווי עורך דין בתביעות מול ביטוח לאומי מתחיל עוד הרבה לפני הגשת התביעה, ונמשך עד לקבלת התוצאה המקסימלית האפשרית במקרה שלכם.

מהם שלבי התביעה מול ביטוח לאומי

שלבי התביעה מול ביטוח לאומי הם:

 1. פגישת ייעוץ עם עורך דין לביטוח לאומי
 2. איסוף מסמכים והכנת התיק לקראת הגשת תביעה.
 3. הגשת התביעה לביטוח לאומי.
 4. ועדות רפואיות (במקרים רלוונטיים).
 5. קבלת החלטת ביטוח לאומי.
 6. הגשת ערר על החלטת הביטוח הלאומי (בעת הצורך).

האם אפשר לערער על החלטת ביטוח לאומי ואיך אפשר לשפר את הסיכויים בערעור?
עורך דין לתביעות ביטוח לאומי

במידה והביטוח הלאומי דחה את תביעתם, תוכלו להגיש ערר על ההחלטה בפני ועדת ערר של הביטוח הלאומי. אם גם בערר התקבלה תוצאה שאינה משביעה רצון ועושה עוול עם התובע, ניתן יהיה להגיש ערעור נוסף לבית הדין לעבודה. ליווי של עורך דין ביטוח לאומי ישפר את סיכויי הערעור בצורה משמעותית, שכן עורך הדין יוכל להבין בצורה הטובה ביותר את סיבת הערעור ולמצוא את הדרך הכי יעילה לערער על ההחלטה.

עורך דין ביטוח לאומי מיומן ומקצועי, חי ונושם את ביטוח לאומי יום יום ומכיר היטב כיצד יש  לתקוף את סיבות הדחייה שנטענו על-ידי הביטוח הלאומי.

איך מגישים ערר ביטוח לאומי ותוך כמה זמן אפשר להגיש?

ניתן להגיש ערר גם על הנכות הרפואית שנקבעה לכם וגם על דרגת אי הכושר שנקבעה לכם. את הערר יש להגיש לסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום מגוריכם בצירוף נימוקי ערר תוך 60 ימים ממועד קבלת החלטת ביטוח לאומי. לאחר הגשת הערר תזומנו לוועדה רפואית לעררים אשר תבחן את עניינכם בשנית, הפעם בפורום מורחב של רופאים (בדר"כ 3 רופאים מתחומים שונים יושבים בוועדה).

איך מגישים ערעור ביטוח לאומי ותוך כמה זמן אפשר להגיש?

את הערעור על החלטת הביטוח הלאומי ניתן להגיש בפני בית הדין האזורי לעבודה, בסמוך למקום המגורים של התובע. את הערעור יש להגיש בתוך 12 חודשים, מיום קבלת ההודעה על החלטת הביטוח הלאומי.

האם כדאי להגיש חוות דעת רפואית לביטוח לאומי

בהחלט מומלץ להגיש חוות דעת רפואית במקרה של הגשת תביעה לביטוח הלאומי. חוות הדעת הרפואית תציג החלטה עובדתית על מצבו הפיזי וכשירותו של האדם המגיש את התביעה, וכך תסייע להגדיל את סיכויי אישור התביעה. חוות דעת רפואית רצוי מאוד להביא מגורם רפואי בר-סמכא על מנת שהוועדה הרפואית בביטוח לאומי אכן תתייחס לחוות הדעת ותאמץ אותה. ישנם מקרים שבהם חוות דעת ניתנות על-ידי רופאים שאינם מוכרים, או אז ביטוח לאומי מתייחס לחוות הדעת אך בוחר שלא לאמץ אותה. לכן, לפני שאתם פונים לגורם רפואי לקבל חוות דעת רפואית, רצוי מאוד שתתייעצו עם עו"ד ביטוח לאומי על מנת שיכוון אתכם וידריך אתכם לאיזה רופאים לפנות לצורך קבלת חוות דעת רפואית.

עורך דין אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי

אם איבדתם את כושר העבודה שלכם בשל פגיעה פיזית, ובמקרים ייחודיים אף בשל פגיעה נפשית, תוכלו להגיש תביעת פיצויים על אובדן כושר עבודה לביטוח לאומי. עורך דין המתמחה בנושא זה, יסייע לכם לאסוף את המסמכים המוכיחים את אובדן הכושר שלכם ויסייע לכם בתהליך התביעה אל מול הביטוח הלאומי.

קישורים רלוונטיים בנושא ביטוח לאומי

שכר טרחה עורך דין ביטוח לאומי

בחוק הביטוח הלאומי נקבעה הגבלה של שכר הטרחה אותו יכול עורך הדין לביטוח לאומי לגבות. חישוב שכר הטרחה יעשה בהתאם לסכום אותו יקבל התובע מהביטוח הלאומי או בתעריף קבוע לפתיחת תיק, לצד אחוז מסוים מהסכום אותו יקבל התובע בתביעה. חשוב לציין כי עבור סוגים שונים של תביעות תעריף שכר הטרחה יהיה שונה.

לסיכום, עורך דין לביטוח לאומי יכול לעזור בתהליך התביעה אל מול הביטוח הלאומי באופן יעיל, מסודר ומיטבי. אם אתם מאמינים כי מגיע לכם סיוע או קצבה מהביטוח הלאומי, מומלץ לפנות אל עורך דין ביטוח לאומי אשר יאפשר לכם להגיש את התביעה וליהנות מסיכויי הצלחה הטובים ביותר.

שאלות ותשובות בנושא עורך דין ביטוח לאומי

כן. ניתן לקבל קצבת נכות רטרואקטיבית, אך רק לתקופה של שנה לפני מועד הגשת התביעה.

לא ניתן לקבל את שתי הקצבאות ביחד, ויש לבחור בין הקצבאות.

התשובה לכך היא ברורה. רצוי לפנות אל עורך דין ביטוח לאומי בשלב המוקדם ביותר על מנת שיצמצם כל אפשרות לטעויות, על מנת שידריך אתכם אילו מסמכים רפואיים להביא לפני הגשת תביעה, ועל מנת שייצג אתכם בוועדות הרפואיות. כל אלה יגדילו משמעותית את סיכויי תביעתכם, ולכך יש השלכות כספיות משמעותיות.

תביעות לביטוח לאומי יש להגיש לסניף ביטוח לאומי הקרוב למקום מגוריכם או הקרוב לכתובת הרשומה במשרד הפנים. בירור סניפים ומיקומיהם ניתן לעשות דרך אתר הביטוח לאומי באינטרנט.

על החלטת ביטוח לאומי הדוחה את תביעתכם ניתן להגיש ערר לביטוח לאומי, ואם הערר נדחה גם כן, ניתן להגיש ערעור לבית הדין האזורי לעבודה בשאלה משפטית. לגבי מהי "שאלה משפטית" – עורך דין ביטוח לאומי ידע להסביר לכם שכן מדובר בעניין מורכב המצריך ידע רב.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

  ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

  דילוג לתוכן