טענות נגד התיישנות כבר בכתב התביעה?

מאת:

המדובר בתביעת נזיקין שהגישו הוריו של קטין כנגד קופת חולים בעילה של חיים בעוולה, בשל רשלנות רפואית שהובילה ללידתו של הקטין עם מום בכף רגלו. בטרם הגישו הנתבעות כתב הגנתן, עתרו הם לדחיית התביעה מחמת התיישנותה. התובעים מצידם השיבו, כי במקרה דנן, חל סעיף 8 לחוק ההתיישנות המאפשר דחיית תחילתה של תקופת ההתיישנות במקרים מסוימים.

ביהמ"ש המחוזי דחה את בקשת הנתבעים לסלק את התביעה על הסף ועל כך הגישו הנתבעים ערעור לבית המשפט העליון (רע"א 6916/18), במסגרתו טענו כי על התובעים היה להעלות כבר בכתב תביעתם את מלוא טענותיהם המבססות את התביעה, לרבות טענות נגד טענת ההתיישנות, ושעה שלא התייחסו לטענת ההתיישנות כבר בכתב תביעתם, הרי שאין לאפשר להם לעשות זאת על גבי כתב תשובה נפרד.

ביהמ"ש העליון דחה את בקשת רשות הערעור, תוך שביסס דחייתו על תקנה 9 (5) לתקנות סדר הדין האזרחי, הקובעות מה הם הפרטים שצריך להכיל כתב תביעה, ומגיע למסקנה כי אין לחייב תובע כלשהו להקדים ולהתייחס בכתב תביעתו לעילת הגנה שעניינה התיישנות תביעתו. 

אחת הסיבות לכך, היא העובדה שהנטל הראשוני להוכיח את ההתיישנות מוטל על הנתבע, ורק לאחר שהוכיח זאת, עובר הנטל אל עבר התובע להוכיח תחולתו של אחד החריגים בחוק ההתיישנות, משכך אין לחייב את התובע להקדים מלאכתו. 

כמו כן, אין מקום לחייב את התובע להקדים את המאוחר, ולהתייחס לטענה, אשר כלל לא ברור אם תעלה בכלל ע"י הנתבע, ובכך להרחיב מלכתחילה את גדר המחלוקת. 

בקשת רשות הערעור נדחתה, והנתבעים חוייבו בהוצאות התובעים בסך של 4,000 ₪.  

משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.   

 

                                                                                                          דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן