שכר טירחה בסך שני מיליון שקלים – האם זה עושק?

מאת:

שכירת עורך דין לצורך ייצוג בתיק משפטי יכולה להתבצע במספר מסלולים של תשלום שכר טרחה:

  1. אחוזים מהזכייה – עורך הדין מקבל תשלום אך ורק במקרה ומרשו זוכה בדיון המשפטי. אחוזים אלה נקבעים ביחס לסיכון אותו לוקח על עצמו עורך הדין בהינתן הפסד במשפט, מצב שיותיר אותו ללא כל גמול על עבודתו.
  2. תשלום שעתי – מסלול שאינו קשור כלל באופן התפתחותו של ההליך המשפטי, ונחשב למסלול הבטוח בו עורך הדין מקבל שכר לפי שעת עבודה.
  3. סכום קבוע מראש – סכום שנקבע מראש כי ישולם לעורך הדין עבור הייצוג המשפטי, ללא קשר לתוצאות המשפט וללא קשר להיקף שעות העבודה שהשקיע בתיק.
  4. מסלול מעורב – מסלול המשלב גם סכום קבוע וגם אחוזים מהזכייה כאמור.

בדיקת האותנטיות של ההסכם והחתימות עליו

במקרה שהובא בפני בית המשפט, היה על השופטים להחליט האם שכר טרחה של מעל 2 מיליון שקלים עבור ייצוג של עורך דין בתיק הוא שכר טרחה סביר. במסגרת המשפט תבע עורך הדין את מרשו שסרב לשלם לו את שכר הטרחה על פי ההסכם שנחתם ביניהם. הטענה הראשונה של הנתבע הייתה כי חתימתו על ההסכם זויפה, אך בית המשפט דחה טענה זו לאחר קבלת חוות דעת גרפולוגית המאשררת את האותנטיות של החתימה על ההסכם.

היעדר ידע של הלקוח אינו יכול להיחשב כחוסר יכולת בחתימה על הסכם

בהמשך לכך, טען הנתבע כי גם אם החתימה היא אותנטית, המדובר בשכר טרחה שהוא עושק לכל דבר ועניין. בבואו להכריע בתיק בחן בית המשפט את מידת תום הלב שהנחתה את עורך הדין בקביעת שכר הטרחה. מצד אחד דחה בית המשפט את טענת הנתבע לחוסר יכולת "כתירוץ" לחתימה על הסכם שאינו מבין בו, ומצד שני קבע כי על עורכי דין, בגבשם הסכם שכר טרחה, לפעול בתום לב ועל פי הנהוג בענף, ולא לחרוג מהמקובל במטרה ליהנות משכר טרחה מופרז.

בחינת מכלול מסלולי תשלום שכר טרחה

בהסכם שכר הטרחה שהוצג בפני בית המשפט, נקבע כי עורך הדין יקבל גם אחוזים מהזכייה, גם תשלום שעתי וגם סכום קבוע מראש, וזאת, על פי בית המשפט, היא פרקטיקה שאינה מקובלת, ומצביעה על חוסר תום לב של עורך הדין, ולא משנה האם המשפט הסתיים מוקדם מן הצפוי בגלל הסכם פשרה או עסקת טיעון שהושגה בתיק, מה שמנע מעורך הדין למצות את פוטנציאל הרווח שלו בהיבט השכר השעתי.

הגבלת מכלול התשלום על פי המקובל בענף

בהתאם לכך, פסק בית המשפט כי תביעתו של עורך הדין תתקבל במודל של סכום קבוע מראש ואחוזים מהזכייה, אך דחה את התביעה לשכר שעתי, ובכך קיבל את התביעה באופן חלקי בלבד והגביל את שכר הטרחה שהשתקף מן ההסכם.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן