ריבית והצמדה בבית הדין לעבודה

מאת:

תביעה בבית הדין לעבודה לתשלום שכר עבודה מורכבת מפרטים קטנים רבים – שעות נוספות, דמי הבראה, קופות גמל, קרן פנסיה, פדיון ימי חופשה ועוד. פיצויי הפיטורין או הלנת השכר המגיעים לעובד מורכבים מרכיבים קטנים רבים נוספים, אשר יחדיו מייצרים את התמונה הגדולה.

למעשה, עורך דין דיני עבודה יכול להשיג סכום פיצוי מירבי עבור לקוחו, וזאת מתוך הכרות עם הפרטים הקטנים ביותר של רכיבי הפיצוי, אשר יחדיו מייצרים תמונה כוללנית גדולה של פיצוי מיטבי המגיע לעובד;

כך לדוגמא, בעניין עע (ארצי) 14274-10-10 גלעד גולדברג נ' אורטל שירותי כוח אדם בע"מ, פורסם בנבו (2011)דרשו התובעים – אשר קופחו בעבודתם כעובדי קבלן, בנוסף לכל הזכויות של עובדים מן המניין במקום העבודה (על כך, ראה מאמר נפרד) – גם את הגדלת שיעור הריבית וההצמדה שנפסקו להם בבית הדין האזורי לעבודה; בעוד שבית הדין האזורי לעבודה פסק לעובדים ריבית והצמדה שחושבו מיום עזיבתם את מקום העבודה, פסק בית הדין הארצי לעבודה כי שיעורי הריבית וההצמדה יחושבו מיום היווצרות העילה, היינו, באותו מקרה, מן היום שבו הופחת שכרם שלא כדין בשל נטילת הפסקות.

בית הדין הארצי לעבודה ציין כי חוק פסיקת ריבית והצמדה, התשכ"א – 1961 מסדיר את דרך פסיקתם של הפרשי הצמדה וריבית על ידי רשות שיפוטית. ההלכה הפסוקה קובעת כי מטרתם של הפרשי ההצמדה והריבית הינה "לשמור על הערך הריאלי של סכום כסף שנפסק על ידי בית הדין" (ע"ע 128/03רעיה בורוכוב – מבטחים מוסד סוציאלי של עובדים בע"מ,מיום 9.6.2004), אלא אם יש הצדקה מיוחדת לקבוע אחרת – יש לפסקם "החל מיום היווצרות עילת התביעה" (כלשונו של סעיף 5 לחוק פסיקת ריבית והצמדה, כמו גם מכוח ההלכה הפסוקה בעניין ע"ע 184/03עין בר מפעלי אפיה בעינת בע"מ – דוד יוסף, מיום 8.6.2006).

בית הדין ציין:

"בענייננו, בית הדין האזורי לא ציין טעם כלשהו אשר הצדיק את פסיקת הפרשי ההצמדה והריבית ממועד סיום העבודה של כל אחד מהמערערים. מועד היווצרות העילה הינו מועד תשלום השכר בכל אחד מהחודשים בהם הופחתו מהמערערים שעות ההפסקה שלא כדין. לפיכך, המערערים זכאים לתיקון פסק הדין בנקודה זו".

הנה אם כן, מוטב לו לעובד אשר קופח במקום עבודתו לפנות לעורך דין דיני העבודה. עורך דין דיני עבודה יוכל להשיג עבור העובד לשעבר פיצוי מקסימלי, וזאת מתוך הכרות עם כל סעיפי הפיצוי האפשריים בחוק ובפסיקה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן