מה דין הצירוף "ו/או" בהקשרים משפטיים

מאת:

כידוע עורכי דין רבים נוהגים להשתמש בכתבי בית הדין מטעמם (מסמכים משפטיים שונים) בצירוף "ו/או". בית המשפט התייחס לכך, תוך שהביע הסתייגותו מניסוח זה.

המדובר בתביעה כספית שהגיש תובע כנגד נתבעים על רקע סכסוך בנושא מיזם טכנולוגי. לטענת התובע, הנתבעים הפרו את הסכם המייסדים, שמכוחו הוקם המיזם. בתגובה לתביעה, הגישו הנתבעים בקשה לעיכוב הליכים ולהעברת הסכסוך לבוררות, זאת על סמך האמור בהסכם המייסדים, שם נכתב "במקרה של סכסוך, אנו מסכימים למנות מגשר ו/או בורר.." – ביהמ"ש המחוזי דחה בקשה זו, בנימוק כי הצדדים פנו להליך של גישור שלא עלה יפה, ומשכך קויים הסעיף הנ"ל בהסכם המייסדים.

לאור זאת, הגישו המבקשים בקשת רשות ערעור לביהמ"ש העליון (רע"א 5525-17), שדחה את בקשת רשות הערעור, בנימוק כי בהתאם להוראות סעיף ההסכם, לא ניתן לומר כי ביהמ"ש המחוזי שגה בפרשנות שקבע להסכם, שגיאה שבגינה ניתן להתערב.

ביהמ"ש ציין כי הבעיה הפרשנית שנוצרה, הינה פועל יוצא של מנסחיה, ועשו שימוש בביטוי "ו/או", כאשר על ביטוי זה כבר נאמר כי "צירוף זה של /ו/או' פסול בעיניו גם מן הבחינה המשפטית, גם מן הבחינה הלשונית וגם מן הבחינה האסתטית-פסיכולוגית"  (השופט חיים כהן באחד המאמרים שכתב).

בקשת רשות הערעור נדחתה.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן