האם ניתן להגביל את זמן החקירות הנגדיות בבית הדין לעבודה?

מאת:

המדובר בתובע שהגיש תביעה בסך של מעל מיליון ₪ כנגד מעסיקתו לשעבר, אשר נדונה בבית הדין האזורי לעבודה. במסגרת ישיבת ההוכחות הראשונה שהתקיימה בתיק, קצב ביה"ד את חקירתו של כל עד עד 20 דק' ובעל דין עד 30 דק'. לאור קביעה זו של ביה"ד, במהלך דיון ההוכחות השני שהתקיים בתיק, ולאחר תום הזמן שהוקצב לחקירה הנגדית הורה ביה"ד על הפסקת החקירה לאלתר.

התובע לא הסכים עם קביעה זו של ביה"ד והגיש על החלטה זו בקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה (בר"ע 40863-07-17).

ביה"ד הארצי אמנם קבע כי החקירה הנגדית היא זכות דיונית חשובה בהליך שתפקידה לגלות את האמת, אלא שיחד עם זאת, לבית הדין כוח וסמכות לשלוט בהליכי המשפט ולכוונם, מקום שאין בדרך ניהול החקירה הנגדית לדוגמא, כדי לקדם את בירור האמת.

במקרה דנן, ביה"ד קצב מראש את זמן חקירות העדים, ובאותה העת לא מחו הצדדים על החלטה זו של ביה"ד, ועל כן אין בידו של התובע לעשות זאת כעת. עם זאת ובהערת אגב, קובע ביה"ד הארצי, ובכך נותן מסר לביה"ד האזורי, כי כדאי ואף רצוי להתוות מראש מסגרת לכלל החקירות הנגדיות בתיק, תוך יצירת איזון ראוי שבין האינטרס של ניצול מיטבי של הזמן השיפוטי ובין האינטרס של חקר האמת, כך שאם לא מוצתה החקירה, הרי שיש מקום בנסיבות בהן החקירה תורמת תרומה מהותית לחקר האמת, לחרוג מהזמנים שהוקצבו.

כאמור, למרות הערה זו של ביה"ד הארצי, קבע ביה"ד כי במקרה דנן, לאור נסיבות המקרה, הרי שאין מקום להיעתר לבקשה, והבקשה נדחתה.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן