בתי הדין לעבודה במערכת המשפט

מאת:

מאמר זה יסביר על סמכויות בתי המשפט ועל יעילותם של עורכי דין דיני עבודהמערכת המשפט בישראל מורכבת מסוגים שונים של בתי משפט המבדילים בין תובענות המתנהלות בבתי משפט שלום, מחוזי ועליון, כגון סכסוכים כספיים שבין אדם לחברו, תביעות נזיקיות, חוזיות, פליליות ועוד כיו"ב, לבין תביעות שעניינן בדיני עבודה הכוללות סכסוכי עבודה על כל סוגיהם ותביעות מתחום הביטחון הסוציאלי, אשר מתנהלות בבתי הדין לעבודה להם יש סמכות ייחודית לדון בתביעות מסוגים אלו.

בתי הדין לעבודה הוקמו במטרה לרכז תחת סמכותם את כל סכסוכי העבודה, החל מסכסוך שבין עובד למעביד ברמה הפרטנית והאישית ביותר של תשלום זכויות סוציאליות, וכלה בסכסוכי עבודה קיבוציים גדולים, המתבססים על הסכמי עבודה קיבוציים.

תחום נוסף המצוי בסמכותם הייחודית של בתי הדין לעבודה הינו תחום הבטחון הסוציאלי. המדובר בתביעות המוגשות כנגד החלטות שונות של המוסד לביטוח לאומי, על ענפיו הרבים, כגון: תשלום קצבאות נכות כללית, נפגעי עבודה, סיעוד ועוד כיו"ב, כאשר על פי רוב אלו מוגשות לאחר שהמוסד לביטוח לאומי דחה את התביעות והתגלו פגמים בהחלטותיו בשאלות משפטיות בלבד.

תחום נוסף המצוי בסמכותם הבלעדית של בתי הדין לעבודה הן תביעות של חברים נגד קופות גמל או תביעות של קופות הגמל נגד חבריה.

בניגוד לבית משפט, המורכב משלוש ערכאות: שלום, מחוזי ועליון, בית הדין לעבודה מורכב משתי ערכאות בלבד: בית הדין האזורי לעבודה ובית הדין הארצי לעבודה. הבדל נוסף הוא שבבית הדין לעבודה,לצד השופט מכהנים גם נציגי ציבור, שהינם נציגי עובדים ומעבידים.

מסקירה קצרה זאת, ניתן לראות שלבתי הדין לעבודה קיימות סמכויות רבות בתחומים שונים, אולם חשוב לציין כי קיימים גם "תחומים אפורים" אשר אינם בהכרח בתחום סמכותם של בתי הדין לעבודה. לכן חשוב לפנות אל עו"ד דיני עבודה מקצועי ובעל ניסיון, אשר יוכל לבחון האם המקרה הספציפי הינו בתחום סמכותו הייחודית של בית הדין לעבודה, אם לאו.

משרדנו בעל ניסיון רב בייצוג עובדים ומעבידים משני צדי המתרס בסכסוכי עבודה. צוות המשרד מלווה את הלקוח מתחילת הטיפול בתיק ועד סופו, החל מניסוח כתבי טענות, תצהירים וכלה בייצוג בבתי הדין בערכאות השונות.

משרדנו גם מייצג בתובענות שעניינן מתחום הבטחון הסוציאלי על כל היבטיו, כגון : תביעות נגד המוסד לביטוח לאומי על כל ענפיו, תובענות נגד קופות הגמל השונות בעניינים הקשורים לזכויותיהם של החברים בקופות הגמל ועוד כיו"ב.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור