בקשה לפסיקת הוצאות כנגד מבטחת בשל עצם ניהול ההליך

מאת:

בת"א 40419-09-15 פלוני נ' הכשרה חברה לביטוח בע"מ ואח' (פורסם בנבו, 13.10.2017), תובע אשר נפגע בתאונת דרכים שארעה בשנת 2012, עת רכבו של הנתבע-2 פגע בו שעה שרכב על אופניו, הגיש בגין נזקי גוף שנגרמו לו עקב התאונה, תביעה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה-1975.

החברה המבטחת הנתבעת, לא הכחישה את חבותה כלפי התובע, לשלם לו פיצויים בגין נזקי הגוף שנגרמו לו. המחלוקת בין הצדדים נגעה לשאלת הנכות שנגרמה לתובע, מצבו התפקודי וגובה הפיצוי שיש לשלם לתובע.

בסוף ההליך המשפטי, קבע בית המשפט השלום בתל אביב, כי לתובע נגרמה נכות רפואית ותפקודית בשיעור של 7.5%, וסכום הפיצוי שנפסק לטובת התובע היה סך של 220,875 ₪.

התובע טען בפני בית המשפט, כי יש לפסוק הוצאות לחובת הנתבעת, בגין אופן התנהלותה בהליך המשפטי, שגרמה להתמשכות ההליך, סירובה לקבל הצעת פשרה שהועלתה על ידי בית המשפט, וניהול דיון הוכחות.

פעמים רבות נוצרת תחושה אצל בעלי דין, כי החברה המבטחת מנצלת הליך משפטי לרעה, מעלה טענות כאלו או אחרות לצורך סחבת והארכת שווא, כך כאמור נטען על ידי התובע במקרה דנן, אולם, הפעם בית המשפט השלום דחה את הבקשה להטיל הוצאת על החברה המבטחת.

בית המשפט קבע כי ההליך נוהל ביעילות והסתיים במסגרת זמן סביר. במקרה דנן הנסיבות לא הצדיקו פסיקת הוצאות מיוחדות, אך בשל העובדה כי נוהל הליך. יחד עם זאת, הביע בית המשפט תקווה, כי חברות ביטוח באשר הן, תדענה להבחין בין מקרים בהם יש מקום לנהל הליך משפטי לבין מקרים בהם אין מקום לנהל הליך משפטי, גם אם תסבורנה שהצעת בית המשפט היתה ברף הגבוה. זאת, משום שניהול הליך אינו חוסך במשאבי החברות המבטחות, וכך יוצא נפסד גם הציבור הנושא בעלות תגמולי הביטוח.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן