ביהמ"ש: שאלון בבית משפט לענייני משפחה אינו "מסע דייג"

מאת:

בבית המשפט לענייני משפחה מתנהל בין בני משפחה סכסוך כספי, אשר במסגרתו מוגש כתב הגנה ונטענת טענת קיזוז. האם מותר לטוען טענת קיזוז לבקש בהליכי גילוי מוקדם מידע אשר יבסס בראיות את טענת הקיזוז שלו? שאלה זו הועלתה בתמש (ת"א) 61220-09 פלונים נ' אלמוני (ניתן: 20.10.10).

בית המשפט קבע כי:

"מבחינת השאלות בשאלון והיקפן וכן את המסמכים שהתבקשו והיקפם – עולה התחושה כי מטרת הנ"ל הינה לסייע למבקשים ליצור את הגנתם ולבססה וכן לנסות ולמצוא ראיות אשר יחזקו את טענותיהם בכתב ההגנה. אולם לא זו מטרת ההליכים המקדמיים.

המבקשים רשאים לטעון טענת קיזוז במסגרת כתב הגנתם – אולם הנטל הוא עליהם להוכיחה. הנטל איננו לא על בית המשפט ולא על הצד השני להביא ראיות התומכות או סותרות את הטענה הנ"ל. ביסוס טענת הקיזוז צריך להיעשות על ידי המבקשים עצמם בכלים המשפטיים המתאימים לכך".

בית המשפט סמך ידו על תקנה 107 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד – 1984 אשר מחייבת כי השאלות תהיינה רלוונטיות וכן על ההלכה בע"א 2271/90 ולפיה "הליכי גילוי מוקדם נועדו לפשט את ההליכים, לקצר את הצורך בהבאת ראיות ולהשיג הודיות מבעלי דין על עניינים שונים שניתן להשיג הודיות לגביהם", כמו גם "ליצור נקודת פתיחה שווה לבעלי הדין" (בש"א (ת"א) 9431/07).

ביהמ"ש סבר באותו עניין כי הליכי גילוי מוקדם אשר נועדו לבסס בראיות את טענות הקיזוז שבכתב ההגנה אינם עונים על הצורך של "חסכום בהבאת ראיות", ואינם רלוונטיים, ולכן דחה את הבקשה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן