מינוי אפוטרופוס לדין לתובע

מאת:

האם ניתן למנות אפוטרופוס לדין לתובע, רק אם הפך התובע לפסול דין לאחר הגשת תביעה?

בתיק ת"א (מחוזיים) 46304-05-17 פלוני נ' ס' יפה ואח', (פורסם בנבו, 2.11.2017), הוגשה תביעה נזיקית, כנגד בעלי דירות בבניין בו גר התובע, בדרישה לפצות אותו בגין נזקי גוף, אשר נגרמו לו על פי הנטען, כתוצאה מנפילתו בחדר מדרגות חשוך בבית משותף. בכתב התביעה נטען כי מאז הנפילה, התובע משותק בארבעת גפיו, ללא יכולת דיבור והבנת הנעשה, מרותק לכסא גלגלים וחסר כושר שיפוט. בנו של התובע ייפה כוחו של העורך דין המשמש בתיק, לייצג את אביו.

הנתבעים בתיק בו עסקינן, הגישו לבית המשפט, בקשה לסילוק התובענה על הסף, בטענה כי כל עוד בית המשפט לענייני משפחה, לא ימנה לתובע אפוטרופוס בהתאם להוראות חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962 (להלן: "חוק הכשרות המשפטית"), לא ניתן להגיש תביעה בשם התובע. לתפישת הנתבעים, באכוח התובע לא הוסמך להגיש את התביעה הנדונה בשם התובע, וזאת משום, שהתובע לא היה כשיר לייפות את כוחו.

עיקר המחלוקת המשפטית בין הצדדים, נסובה סביב השאלה האם ניתן למנות לְתובע, אפוטרופוס לדין מכוח תקנה 32 בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "תקסד"א"), לשם הגשת תביעה בשמו, או האם מינוי אפוטרופוס לדין לתובע אפשרי, רק אם הפך לפסול דין לאחר הגשת התביעה?

בית המשפט המחוזי קבע כי תקנה 32(ב) לתקסד"א, כמו גם פסיקת בית המשפט העליון, משמיטות את הקרקע מטענת הנתבעים, כי מינוי אפוטרופוס לדין לתובע, מותנה במצב בו התובע כבר נקט הליך משפטי. ההיפך מכך הוא הנכון. תקנה 32 לתקסד"א קובעת, כי מינוי אפוטרופוס לדין ייעשה בכל שלבי ההליכים בבית המשפט.

בנוסף נקבע על ידי בית המשפט, כי לפי הוראת תקנה 32(א) לתקסד"א, אין הכרח שהאפוטרופוס המגיש את התביעה בשם פסול דין, ימונה בהתאם להוראות חוק הכשרות המשפטית, אלא ניתן למנות "אפוטרופוס למעשה", כהגדרתו בסעיף 67 לחוק הכשרות המשפטית, כאשר ניתן למנות "אפוטרופוס למעשה" לעניין מסוים, כאשר בפועל כבר מונה אפוטרופוס אחר על פי הדין (ראה: ע"א 690/79 ניסקורן נ' ניסקורן, פורסם בנבו, 1/1/1980).

לאור האמור לעיל, טענת הנתבעים, כי ניתן להסמיך אפוטרופוס לדין מכח תקנה 32(ב) לתקסד"א, רק אם הגיש תביעה בעצמו, כאשר במהלכה הפך לפסול דין, נמצאת בסתירה לחקיקה, שפורטה לעיל. יתרה מכך, טענת הנתבעים אינה הגיונית, שכן על פיה, בעל דין המוגדר כפסול דין (לרבות קטין), לעולם לא יהא באפשרותו להגיש תביעה, במידה ועילת התביעה התבססה רק לאחר שכבר הפך לפסול דין (או בתקופת היותו קטין).

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן