מהן העילות לחיוב ושלילת כתובתה של האשה?

מאת:

רבים טועים לחשוב, שהכתובה אותה מוסר הבעל לעתיד לבחירת לבו לפני כניסתם לחופה, היא רק סמל להתחייבותו בעת הנישואין , ולא מודעים לעובדה שמדובר במסמך חוזי משפטי מחייב במידה ויחליטו להתגרש בעתיד. האישה תוכל לתבוע את כתובתה, וזאת, למעט מקרים חריגים בהם תישלל זכותה.

מתי תישלל זכות האשה לכתובה:

  • ישנן ראיות מוצקות לבגידת האשה בבעל עם גבר, או כאשר אין ראיה אולם קיימת סבירות גבוהה לבגידה. אישה מפסידה את כתובתה רק כאשר הייתה בקשר עם גברים ולא עם נשים.

  • סירוב האשה לקיום חובותיה כאשת איש על פי היהדות, ובעיקר סירוב לקיים עימו יחסי אישות.

  • רצון שני הצדדים להתגרש ולא כתוצאה מבגידת הבעל.

  • האשה הסתירה מהבעל פגם מסוייםבד"כ מדובר בבעיה רפואית והבעל יטען שאלמלא ידע, לא היה נישא.

  • אשה המכשילה את בעלה באיסורי התורה.

המטרה העיקרית במסירת הכתובה לאשה, לרבות הסכום הנקוב בה, אותו הבעל מתחייב לשלם עם הגירושין, היא שהבעל לא ימהר לגרש את אשתו בגלל דבר של מה בכך, וזאת "על מנת שלא תהא קלה בעיניו להוציאה" (כתובות לט ב' יא'), כלומר, הבעל יצטרך לחשוב בכובד ראש לפני שיגרש את אשתו אם ידע שעליו לשלם לה סכום נכבד בעת הגירושין. 

בשנת 2014, לאחר 17 שנות נישואין ושלושה ילדים משותפים, הגיש בעל תביעת גירושין לבית הדין האזורי בתל אביב, ובמקביל, הגישה האשה תביעה לתשלום כתובה. האשה טענה שבעלה הוא שיזם את הגירושין בכך ש"התעסק" עם חברתה הטובה ביותר, ועל אף זאת, התחננה שישנה את דעתו ועשתה כל שאפשר על מנת להחזיר את המצב לקדמותו ולשוב לשלום בית.

בית הדין הרבני התקשה בקביעה מי מהצדדים הוא שיזם את הגירושין. מחד גיסא, הבעל מודה כי הוא רוצה בגירושין וטוען שיש לשלול את כתובתה של אשתו, משום שמרדה בו, הייתה נוהגת לצאת ולהתרועע עם גברים ולקיים יחסים עם נשים. כמו כן, נהגה לצעוק ולקלל ואף הזניחה את הבית. ומאידך גיסא, הבעל הציג סרטון בו נראה כי האשה לא ששה להמשיך בנישואין, כשהיא זורקת את בגדיו ומסלקת אותו מהבית תוך גידופים והשפלות.

בהחלטת בית הדין הרבני, הכירו הדיינים בעובדה שקיימת בציבור הנחה כי הסכום הנקוב בכתובה נכתב לשם כבוד, וקיבלו את טענת הבעל שתביעת מלוא הכתובה, הינה מוגזמת. אך, מאחר ולא היו הוכחות של ממש לטענותיו של הבעל שאשתו ניהלה קשר עם גברים, ועל קיומם של קשרים עם נשים, הבעל חוייב לשלם לאשתו של סך 300,000 עבור כתובתה, ולא את מלוא הסכום שנכתב במעמד הנישואין בסך של 1,000,000 .

חשוב להדגיש, כשחותמים על הכתובה צריך לזכור כי קיימים מקרים שבהם בית הדין הרבני מקבל את תביעת הכתובה ומחייב את הבעל במלוא הסכום שהתחייב עליו. על כן כדאי לרשום מראש סכום סביר והגיוני שבו ניתן לעמוד, ולא להפריז שלא לצורך !

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן