האם הפלה היא עילה לשלילת כתובה?

מאת:

רבים לא יודעים, שהכתובה לה האשה זכאית מכח ההלכה היהודית, היא מסמך משפטי מחייב. מטרתה של הכתובה היא להגן מפני גירושים חפוזים שלא במחשבה, וכן לצורך הבטחת זכויותיה של האשה במקרה של גירושי הצדדים.

עפ"י ההלכה היהודית במקרה של גירושים, הבעל מחויב בתשלום הכתובה ובתי הדין לרוב מחייבים את הבעל בתשלום מלוא הכתובה, על אף שהסכום עליו חתם הוא הגבוה.

אולם, ישנם מקרים שבהם זכאותה של האשה לתשלום הכתובה נשללת:

  1. מקרים בהם הגבר מציג לבית הדין הרבני הוכחות לגבי התנהגות בלתי הולמת של אשתו, כגון בגידה.

  2. במקרה בו הבעל מבקש שלום בית ולמרות הוראתו של בית הדין לניסיון שלום בית האשה מסרבת לכך.

  3. במקרה בו האשה החליטה לעזוב את הבית המשותף ללא סיבה.

  4. מקרים בהם הבעל מוכיח כי לאשה קיימים מומים מלפני הנישואים שהסתירה ממנו.

לבית הדין האזורי בתל אביב הגישה אישה שהתגרשה לאחר 5 שנות נישואים וללא ילדים, תביעה לתשלום הכתובה.

האשה טענה כי לאורך כל זמן הנישואים ביקשה שלום בית, אולם בעלה סירב ועזב אותה לטובת נשים אחרות ואף הביא לעולם ילד עם אחת מהן.

הבעל מאידך הכחיש כל קשר עם נשים אחרות, למעט אישה אחת שהרתה ממנו ולטענתו זה היה לאחר שגרושתו עזבה את ביתם. הבעל הוסיף וטען כי הגירושים היו בשל אי יכולתה של האשה להרות ועברה 3 הפלות. ומשכך הם פני הדברים, הבעל טען כי היא לא זכאית לכתובתה כדין בהיותה "אישה שהוחזרה לנפלים"עפ"י הגדרת התלמוד לאשה שהפילה את עוברה 3 פעמים.

בית הדין הרבני טען כי האשה זכאית לתבוע את כתובתה, מאחר והבעל הוא שיזם את הריחוק ורצה את הגירושים, בעוד שהאישה רצתה לשקם את היחסים.

כמו כן, בית הדין התייחס לעילה ההלכתית "אישה שהוחזרה לנפלים" לה טען הבעל, וקבע כי מאחר והבעל הוא שמחויב במצוות פרייה ורביה ולא האשה, יש לראות את ההפלות אותן עברה האשה, כעונש לבעל שלא זכה להיבנות ולהקים בית עם האשה. ומאחר ואין רואים את ההפלות כמום של האשה ופסק לטובתה תשלום בסך של 300,000 .

דוד סער, עו"ד.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן