משרד עורך דין

תאונה בים

להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות

מה היקף אחריותו של נהג סירת מירוץ שפגע בשחיין וכתוצאה מכך, קופחו חייו?

בית המשפט המחוזי בנצרת, בפס"ד א (נצ') 741/05 עזבון המנוח משה מלכי ז"ל ואח' נ' ליאני דוד ואח' (10.06.09), חייב נהג סירת מירוץ בפיצוי יורשיו ותלוייו של אדם ששחה בכנרת במרחק ניכר מן החוף, וכתוצאה מהפגיעה קופחו חייו.

פסיקת בית המשפט

בית המשפט קבע כי מותו של המנוח נגרם ע"י הסירה, אשרה היתה נהוגה ע"י הנתבע, שעה שהמנוח שחה בתוך תחום 300 המטרים האסורים לתנועת סירות. יש לציין כי כבוד השופט בנימין ארבל לא קיבל את גרסת הנתבע כי גם אם פגעה הסירה במנוח, ייתכן ופגעה בגופת מת, כי על פי העדויות לא היתה כל מניעה לראות את המנוח, עת שחה במי הכינרת.

בית המשפט פסק כי "משיט סירה, ככל נהג כלי תחבורה, חייב להתבונן בנתיב תנועתו, על מנת שיוכל לקדם כל סכנה צפויה. גם לו שחה המנוח במרחק ניכר מן החוף, עדיין מוטלת היתה על הנתבע החובה לבחון את נתיב שיוטו, ולנקוט אמצעי זהירות לבל יפגע בשחיינים השוחים במי הכנרת..."

בית המשפט הוסיף וקבע כי סכנה זו הינה סכנה רגילה, אשר כל אדם סביר חייב היה לצפותה במהלך העניינים הרגיל.

לא זו אף זו, כבוד השופט ארבל פסק כי עצם שיוטו של הנתבע במקום בו שייט מהווה אף הפרת חובה חקוקה, המנוגדת להוראות תקנות הנמלים [בטיחות השיוט], האוסרת שיוט במהירות במרחק קטן מ- 300 מטר מקו השפל של החוף וכי אף לו שחה המנוח מחוץ לטווח זה, עדיין היה על הנתבע לצפות לעבר נתיב נסיעתו, ולוודא כי התקדמות הסירה אינה מתקרבת לשחיינים, במיוחד כי המנוח ומטבע הדברים לא יכול היה להתרחק מהסירה המהירה בכוחותיו כשחיין, כך שלא היתה לו אפשרות לנקוט אמצעים כנגד הפגיעה. כמו כן, לא השית עליו בית המשפט כל אשם תורם.
נהג הסירה חויב בסך של למעלה ממיליון שקלים פיצוי לתובעים, בגין רשלנותו אשר גרמה לטרגדיה.
מאמרים נוספים בנושא:

החלקה בחוף הים

אישה שהלכה בחוף הים החליקה על גבי דשא שהיה רטוב ובוצי. כתוצאה מכך רגלה התעקמה והיא נפלה ארצה.

 

 

כללים לרחצה בחוף ים

לקראת עונת הרחצה הקרבה ובאה ולכל הנופשים והמתרחצים בים, רצוי לגזור ולשמור כללים חשובים אלה. זהירות ועירנות יכולה להציל מאסונות.

 

טביעה בים של אדם שאינו יודע לשחות

בחור בן 17.5 שנכנס לחוף הים בתל אביב טבע למוות. העיזבון הגיש תביעה כנגד העירייה, חברת הביטוח והמדינה.

 

 

אחריות בגין טביעה בים בעת שביתת מצילים

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי עיריית ראשון לציון וההסתדרות הינן בעלות אחריות עיקרית לאירוע במסגרתו טבע בים נער, במהלכה של שביתת מצילים.

 

 

פיצוי בגין טביעה של אדם שלא ידע לשחות

 

בית המשפט העליון דחה את ערעור שהוגש על ידי המדינה, החברה האחראית על חוף הרחצה, חברת הביטוח ועיריית טבריה, בכל הקשור לשאלת החבות, וקבע כי הנן אחריות לנזק שנגרם למנוח אשר טבע בים ומת לאחר מכן. יחד עם זאת, הטיל בית המשפט העליון אשם תורם בשיעור 15% על המנוח, אשר נכנס למימי הכנרת מבלי שידע לשחות.

 

טביעה בים- האם העירייה אחראית לשלום הרוחצים בהיעדר מציל?

 

בית משפט השלום דחה תביעה שהוגשה על ידי עיזבון המנוח אשר טבע בים, כנגד עיריית ראשון לציון והמדינה, שכן התובעים לא הוכיחה כי העירייה התרשלה.

 

השפעת המיקום על שאלת האחריות בתאונות ימיות

 

תאונות בים, אם כי אינן שכיחות כמו תאונות דרכים, מתרחשות מעת לעת. תאונות ימיות יכולות להיגרם כתוצאה ממפגש של שני כלי שיט, כלי שיט ואדם שוחה, או כל גורם אחר המצוי בים.

 

היקף חובת הזהירות של העירייה בחופי הים

בית המשפט המחוזי קיבל תביעה של אדם, אשר נפגע על ידי סוסים רכובים בחוף ימה של נתניה, וחייב את העירייה ונתבעים נוספים בפיצוי בגין הנזק שנגרם לו.

 

אחריות הרשות המקומית לנזק גוף הנגרם בים

בית משפט העליון קבע כי על העירייה והמדינה חלה אחריות לפיצוי נפגע בגין נזקים שנגרמו לו כתוצאה מכך שראשו נחבט בסלע במהלך שחייה בחוף הים, אולם הפחית את סכום הפיצוי שנפסק בבית המשפט המחוזי.

 

אחריותו של המשיט אופנוע ים

בית המשפט קיבל תביעה של נערה, אשר נפגעה בתאונה עם אופנוע ים וחייב את המדריך , מנהל העסק והעסק לפצות את הנפגעת בסך של 303,000 ש"ח.

 

הסדרת מקומות רחצה – האם הציבור מעודכן?

היכן מוסדרים שעות הרחצה? מי אחראי לקביעת זמני הרחצה? מכח איזה תקנה מוסדרות שעות הרחצה?

שאלות מעין אלו מועלות לא אחת על ידי המתרחצים הבאים לרחוץ בים.

 

חובת העירייה להציב שלט סכנה בים

האם לעירייה ישנה חובה להציב שלטי אזהרה מפני רחצה בים או מפני איזור רחצה מסוכן שהשימוש בו אסורה?

 

פיצוי בגין טביעה בים

שני הורים הגישו תביעה בשם בנם המנוח בגין טביעתו בים, בהיותם יורשיו על פי דין, כנגד העירייה שהינה הרשות המקומית והעיריה האחראית על הפעלת החוף וכנגד משרד הפנים מפקח  הרחצה הארצי האחראי על הפיקוח.

 

אחריות נהג סירת מירוץ בפיצוי עקב גרימת מותו של שחיין

 

בית המשפט המחוזי בנצרת בת.א. 741/05 עזבון המנוח משה מלכי ז"ל ואח' נ' ליאני דוד ואח', חייב נהג סירת מירוץ בפיצוי יורשיו ותלוייו של אדם ששחה בכנרת ונפגע מהסירה במהלך שחייתו וכתוצאה מכך קופחו חייו.

 

 

הטלת אחריות על עירייה בגין נזק שנגרם בעת פעילות ספורטיבית בחוף הים


בית משפט השלום בקריות, בפסק דין ת.א. 3504/04 רותם אמיר נ' עיריית קריית ים ואח', קיבל תביעתו של תובע שהוגשה נגד עיריית קריית ים ועיריית חיפה, וקבע כי שתי העיריות חייבות ביחד ולחוד באחריותן לנזקים שנגרמו לו בעת שעסק בפעילות ספורטיבית בחוף הים.

 

הטלת אחריות במקרה של טביעת נערה בחוף רחצה

 

בית משפט השלום בנצרת קיבל תביעה של הורי נערה, אשר טבעה למוות בחוף רחצה בטבריה וחייב את הנתבעים בפיצוי בסך של 1,715,000 . בית המשפט חילק את האחריות בין מחזיקת החוף, מצילי החוף, עיריית טבריה ומדינת ישראל כמעוולים במשותף.

 

מה הדין במקרה של פגיעת סירה באדם וגרימת נזק?

כבוד השופט בנימין ארבל, שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, נדרש לפסוק לאחרונה באירוע אשר במרכזו נדונה שאלת האחריות בקשר עם פגיעת סירת מרוץ באדם ששחה בכנרת.  (ת.א. 0741/05).

 
לראש העמוד ↑