להערכת סיכויי תביעתך:

שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
משרד עורכי דין - פרטי התקשרות

בית משפט השלום בתל אביב בפסק הדין בעניין דניאל קאופמן נ' מודה קלאב בע"מ, אשר ניתן ביום 22.11.09, קיבל תביעת סטודנט לפיצויים ע"פ "חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס"א-2000", שכניסתו למועדון סורבה בשל מראהו "המזרחי" ושיוכו לבני העדה הקווקזית.לטענת הסטודנט, כניסתו למועדון סורבה עקב הפליה על רקע מראהו, אשר לפי קריטריונים בקרב עולי ברית המועצות, הנו דומה לעולים ממדינות גרוזיה, קווקז וכו' והוא נחשב למוצא "מזרחי" בקרב עולים אלה. הסטודנט טען כי בהתנהגותם זו של בעלי המועדון, הפרו אתה את חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים וכן את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק הגנת הצרכן, באשר הטעו אותו ביחס להזמנתו האישית למועדון באמצעות הודעת מסרון "SMS" שנשלחה אליו. 

מדובר במקרה בו הגיע הסטודנט למועדון בסמוך לשעה 00:40 לבלות במועדון יחד עם ידידתו וזוג מכרים נוסף. לאחר המתנה, וכאשר הגיע תורם להיכנס למועדון נאמר להם על ידי הסלקטורית "כולם יכולים להיכנס חוץ ממך", כאשר הכוונה הייתה לסטודנט. כאשר נשאלה הסלקטורית מדוע היא לא מאפשרת לסטודנט להיכנס ,השיבה:" אני לא מכירה אותך ולכן אתה לא נכנס".
התובע, אשר היה המום מהסירוב וזאת חרף הזמנתו באמצעות הודעת ה- SMS, חש כי נימוקי הסלקטורית נבעו ממניעים פסולים וגזעניים ונאלץ ביחד עם חבריו לעזוב את המקום בבושת פנים.
המועדון טען מנגד, כי לא התאפשרה כניסת הסטודנט למועדון עקב לבוש בלתי הולם או גילו או שניהם יחד וכי העובדה כי הזמינו אותו באמצעות הודעת SMS מהווה ראייה כי כניסתו לא סורבה מטעמי הפליה.  הם אף הגדילו כי אין מדובר בסלקטורית אלא במארחת הנמצאת בפתח המועדון כדי לקבל פני הבאים ולחלק להם הטבות שונות, כדוגמת מתן כניסה חינם ליחיד הבא עם קבוצה גדולה.
על רקע הממצאים שהוכחו באשר למדיניות המפלה שנוקט המועדון ונוכח הממצאים לגבי מראהו של הסטודנט, הגיע בית המשפט למסקנה כי כניסתו של הסטודנט סורבה למועדון באותו הלילה בשל מראהו "המזרחי" ו/או שיוכו לבני העדה הקווקזית ולאור זאת פסק לו פיצויים ללא הוכחת נזק.

בסופו של יום, קיבל בית המשפט את התביעה, ופסק לתובע פיצוי בסך 26,670 ₪ בתוספת הוצאות משפט והפרשי הצמדה וריבית כדין מיום הגשת התביעה ועד לתשלום בפועל.

 

דוד סער, עו"ד